Magazín

FIAT oslavuje 120 rokov. Prečítajte si príbeh jeho vzniku

FIAT oslavuje 120 rokov

Giovanni Agnelli sa narodil v roku 1866 vo Villar Perosa v Taliansku, kde strávil celý svoj život. Jeho otec bol starostom tohto malého mestečka, avšak zomrel už ako 40-ročný, keď mal Giovanni iba 5 rokov.

Po skončení štúdia vstúpil Agnelli do služieb armády a po návrate do rodného mesta išiel v šľapajách svojho otca, stal sa starostom. Túto funkciu vykonával až do svojej smrti v roku 1945.

Prvý záujem o automobilový svet v ňom vzbudil vynález voza bez konského pohonu. V ňom videl príležitosť uplatniť svoje podnikateľské aj strojárske zručnosti. Po stretnutí s Emanuelom Cacheranom z Bricherasio sa rozhodol investovať do tohto projektu.

  1. júla 1899 sa stal Agnelli členom skupiny zakladateľov Fabbrica Italiana di Automobili Torino, neskôr známej ako FIAT. Už o rok neskôr sa stal generálnym riaditeľom spoločnosti. V roku 1900 bola tiež otvorená prvá továreň s 35 zamestnancami, ktorí vyrábali 24 áut.
FIAT oslavuje 120 rokov
Giovanni Agnelli na fotografii s Henrym Fordom (fotografia vpravo)

Vďaka talentu a kreativite pracovníkov spoločnosť rýchlo napredovala a v roku 1906 už vyrábala 1149 automobilov. Pod Agnelliho vedením sa FIAT stal do roku 1910 najväčším výrobcom áut v Taliansku. O 10 rokov neskôr sa stal aj predsedom predstavenstva firmy a výlety do Ameriky ho inšpirovali k vytvoreniu továrne v americkom štýle. V roku 1923 otvoril novú továreň, v ktorej sa používali montážne linky a začal s výrobou nových produktov.

Počas 1. svetovej vojny spolupracoval s finančníkom Riccardom Gualinom na prevoze pomoci z Ameriky do Európy, založili spolu dve spoločnosti - jedna z nich sa zaoberala exportom uhlia a druhá vyrábala motorizované plavidlá. Aj keď po vojne obe spoločnosti zanikli, počas ich existencie vykazovali veľké zisky. Po prvej svetovej vojne sa FIAT dostal z 30. na 3. miesto medzi talianskymi priemyselnými spoločnosťami.

Spolupráca s Gualinom pokračovala neúspešným pokusom o prevzatie banky Credito Italiano, avšak stali sa členmi predstavenstva banky. Agnelli sa stal tiež viceprezidentom Gualinovej firmy SNIA, ktorá sa zaoberala výrobou umelých textilných vlákien.

Agnelli sa činil aj v politike, bol podporovateľom fašistického hnutia Benita Mussoliniho, za čo ho Mussolini v roku 1923 menoval za senátora.

Priateľstvo medzi Agnellim a Gualinom pokračovalo ďalšími investíciami do rôznych projektov a automobilov. Ich cesty sa rozišli v roku 1926, kvôli Gualinovej investícií do francúzskeho automobilového priemyslu, s čím Agnelli zásadne nesúhlasil.

FIAT oslavuje 120 rokov
Giovanni Agnelli s pápežom Piom XI. v roku 1929

Počas 2. svetovej vojny bol FIAT na čele s Agnellim hlavným konštruktérom talianskeho vojnového priemyslu.

Okrem práce sa Giovanni Agnelli venoval aj filantropii a vytváral rôzne sociálne programy pre svojich zamestnancov ako napríklad zabezpečenie zdravotníckych služieb, založenie školy pre mladých učňov a detského domova, či nemocnice. Jeho štedrosť a sociálna zodpovednosť sú dodnes vedúcimi princípmi spoločnosti FIAT.

Agnelli viedol spoločnosť až do roku 1945, kedy ho revolucionári zosadili z vedenia firmy. V tom istom roku vo veku 79 rokov zomrel. Jeho rodina sa opäť dostala do vedenia spoločnosti až v roku 1966. V roku 2002 bol uvedený do Automobilovej siene slávy.

Prečítajte si aj:


FIAT zmenil logo a predviedol prvé SUV-kupé! Je kandidátom na najkrajšie auto roka

ERIK STRÍŽ

Zdroje informácií:
(1) https://en.wikipedia.org/wiki/Giovanni_Agnelli
(2)https://cs.wikipedia.org/wiki/Giovanni_Agnelli
(3)https://www.automotivehalloffame.org/honoree/giovanni-agnelli/