Magazín

Vieme, na akom aute bude jazdiť nový James Bond! Bude aj v predaji

Aston Martin Valhalla vytvorený pre 25. oficiálnu bondovku (2020)

Aston Martin Valhalla má hodnotu 1,5 milióna britských libier a dosahuje rýchlosť až 322 km/h!

Názov Valhalla pochádza z vikingskej legendy o raji bojovníkov vyhradenom pre duše statočných bojovníkov, ktorí prišli o život v boji. Názov tiež nadväzuje na 70-ročnú tradíciu, ktorou je pomenovanie najsilnejších modelov áut so začiatočným písmenom “V”.

V poslednej bondovke Spectre Daniel Craig jazdil na Aston Martin DB10, ktoré bolo iba fiktívnym modelom použitým pre účely natáčania. Nový model Valhalla bude vyrobený v 500 exemplároch a do úlohy britského agenta tvorcovia filmu opäť obsadili Craiga.

Bond na hyper hybride

Valhalla je hyperšport s motorom umiestneným medzi prednou a zadnou nápravou, na ktorého výrobe spolupracoval F1 Red Bull Advanced Technologies, z čoho bol odvodený aj pôvodný názov AM - RB 003.

Toto výkonné a ľahké vozidlo s aerodynamickými sedadlami, ktoré sú celé pokryté uhlíkovým vláknom, bude v predaji v roku 2021 v limitovanej edícii 500 kusov. Aerodynamiku vozidla testovala dokonca aj NASA.

Vozidlo je poháňané novým špeciálne vyvinutým preplňovaným benzínovým motorom V6 s objemom tri litre napojeným na batériový elektrický systém - teda sa jedná o hybrid. Auto dokáže zrýchliť z nuly na 100 km/h za menej ako 3 sekundy.

Obdĺžnikový volant

Čo sa týka interiéru, ten je oveľa priestrannejší ako predchádzajúci model Valkyrie. Stredová konzola je rozšírená tak, aby ešte viac oddeľovala šoféra od spolujazdca.

Dizajn interiéru je futuristický, zaujme najmä obdĺžnikový tvar volantu, ktorý je čalúnený v hnedej koži a má zaoblené hrany. Kokpit je minimalistický a zakrivené predné sklo „redukuje vizuálny zmätok“. Displej na hriadeli volantu zlepšuje výhľad cez volant.

Okrem modelu Valhalla sa vo filme objavia aj ďalšie dve autá značky Aston Martin, model DB5 a V8 Vantage.

Jamesove klasiky

DB5 je klasickým bondovským autom so zbraňami a vystreľovacím sedadlom zo skorých 60-tych rokov. Tento model sa objavil už v siedmych bondovkách a debutoval ešte v roku 1964 vo filme Goldfinger so Seanom Connerym.

Model V8 Vantage bol použitý v Dychu života s Timothym Daltonom v roku 1987. Predpokladá sa, že niektorí Bondovi nepriatelia budú jazdiť na novom Land Roveri Defender.

Na novú bondovku s predbežným názvom Bond 25 sa môžete tešiť budúci rok v apríli.