Magazín

Je jazda s autopilotom bezpečnejšia?

Hyundai úspešne otestoval autonómny nákladiak v reálnej premávke (august 2018)
Hyundai úspešne otestoval autonómny nákladiak v reálnej premávke (august 2018)

Nie tak dávno bol medializovaný prípad z Arizony, v ktorom vozidlo s autopilotom zabilo chodca, zatiaľ čo človek pozeral na displej svojho mobilu.

Autopilot je síce skvelou inováciou, avšak stále si vyžaduje vodiča za volantom, ktorý je pripravený kedykoľvek prevziať riadenie. Otázkou ale je, či je vodič schopný tak rýchlo zareagovať na situáciu, keď sa dovtedy jazde nevenoval.

Mozgu trvá približne 2,5 sekundy, kým spracuje vizuálnu informáciu, urobí rozhodnutie a pošle signály napríklad na brzdenie, v prípade, že vodič nebol v stave pohotovosti. Reakčný čas je ešte dlhší v prípade, že je šofér unavený, nepripravený na akciu alebo rozptýlený inou činnosťou.

Ďalším faktorom je samozrejme aj schopnosť vozidla zastaviť, čo môže pri určitej rýchlosti vozidla trvať aj 6 sekúnd. Ako najzložitejší problém sa ukázala prítomnosť neosvetlených chodcov a cyklistov v premávke, ktorých je ťažké identifikovať.

Breitling a Tesla v Hamuliakove, september 2018

V súčasnosti zostáva stále dôležité držať ruky na volante, inak vystavujete seba aj druhých príliš veľkému nebezpečenstvu. V iných nehodách, počas ktorých jazdilo auto s autopilotom, bolo zistené, že šofér nereagoval na varovanie vozidla, aby prevzal kontrolu nad ním, následkom čoho bola nehoda. Závisí aj od značky auta, po akom čase vás upozorní, aby ste prevzali kontrolu nad vozidlom, keď sa nedotýkate volantu.

Zdá sa, že ešte nie sme tak ďaleko, aby sme sa počas jazdy v aute mohli spoľahnúť na autopilota a mohli sa tak venovať inej činnosti. Aj keď je táto funkcia zaujímavá a v určitých prípadoch dobre využiteľná, nemali by sme zabúdať, že človek je predsa len viac ako robot a aj keď robí chyby, dokáže sa z nich poučiť a v budúcnosti im predchádzať.

Prečítajte si aj:


Favorit mal autopilota už v 80. rokoch, testoval jeho prototypy pred spustením predaja

Redakcia


Google Waymo našlo nové využitie pre autonómne autá: ako súčasť MHD

ERIK STRÍŽ


Hyundai ukázal vlastnú autonómnu jazdu 3. úrovne

Redakcia


Pozrite si tento krátky klip, ponúka úplne nový pohľad na samojazdiace autá

Redakcia