Aktuality

Doprava a parkovanie v Bratislave neboli lepšie ani pred 40 rokmi

Doprava a parkovanie v Bratislave neboli lepšie ani pred 40 rokmi
Doprava a parkovanie v Bratislave neboli lepšie ani pred 40 rokmi

Parkovanie je dnes problémom snáď každého mesta na Slovensku a centrá väčších miest sú na tom výrazne horšie. Ľudia parkujú kde sa dá, vytláčajú tak domácich a tí musia svoje vozidlá odstaviť aj o niekoľko ulíc od svojho bydliska. Zdá sa, že riešenie tohto problému je v nedohľadne, pretože ľudí pribúda, každý chce mať vlastné auto a nikomu sa nechce jazdiť električkou a spojmi. Krátka reportáž od Česko-slovenskej televízie poukazuje na problémy s parkovaním už v roku 1977, teda pred štyridsiatimi rokmi! Za štyri desaťročia sa však situácia prevažne zhoršila a zdá sa, že dôvody sú stále rovnaké, ako tie uvádzané vo videu. Reči starých Bratislavčanov o tom, že pred rokmi sa parkovalo ľahko, teda treba brať s nadhľadom.

Text z reportáže: *Motorizovaní obyvatelia našej Bratislavy si už neraz povzdychli nad problémom s parkovaním v centre mesta. Parkovísk je málo a preto mnohí vodiči odstavia svojich štvorkolesových tátošov i na miestach, kde je to zakázané: na chodníkoch, v úzkych uličkách. Využívajú každé voľné miesto, hoci aj za križovatkou. Ba nájdu sa aj motorizovaní milovníci prírody, ktorí nadovšetko milujú vôňu trávy a tichý šum stromov. Taká je situácia v centre väčších miest a nie je ľahké ich vyriešiť.

Na nových sídliskách však na motoristov nezabudli a vystavali pre nich priestranné parkovacie plochy. Tieto sú však väčšinou prázdne; ani nie tak preto, že by v nových panelákoch bývalo málo majiteľov áut. Kde potom parkujú ich vozy? Stačí pohľad na druhú stranu vežiakov a odpoveď nájdeme vo farebnej šnúre áut pri chodníku. Títo šoféri si už tak zvykli na kolesá svojich áut, že i dvadsať krokov od parkoviska ku vchodu do schodiska je pre nich veľká vzdialenosť.

Nejde nám len o fyzickú kondíciu našich spoluobčanov, ale i o benzínové výpary, ktoré sa takto dostávajú bližšie k našim oknám a cez ne do bytov.

Čo keby sme už zajtra zaparkovali svoje auto na voľnom miesta parkoviska na našich nových sídliskách?*

Doprava v Bratislave v roku 1966, na záberoch môžete vidieť napríklad aj Račianske mýto bez svetelnej signalizácie, Račiansku či Štefánikovu ulicu:

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie