Magazín

Doprava a parkovanie u nás neboli lepšie ani pred takmer 50 rokmi, dokazuje TV reportáž z roku 1977

Doprava a parkovanie v Bratislave neboli lepšie ani pred 40 rokmi
Doprava a parkovanie v Bratislave neboli lepšie ani pred 40 rokmi

Parkovanie automobilov je dnes problémom snáď každého mesta na Slovensku a centrá väčších miest sú na tom výrazne horšie. Motoristi parkujú kde sa dá, vytláčajú tak často domácich a tí musia svoje vozidlá odstaviť aj o niekoľko ulíc od svojho bydliska.

Situáciu do istej miery rieši nová parkovacia politika hlavného mesta, avšak aj tá obnáša početné nuansy, ktoré motoristom-rezidentom spôsobujú vrásky na čele

Zdá sa, že podstatou tohto problému je čoraz väčšie množstvo ľudí, ktorí chcú alebo potrebujú mať vlastné auto.

Krátka reportáž od Česko-slovenskej televízie poukazuje na problémy s parkovaním už v roku 1977, teda pred 46 rokmi! Za štyri desaťročia sa však situácia prevažne zhoršila, no zdá sa, že dôvody sú stále rovnaké, ako tie uvádzané vo videu.

Reči starých Bratislavčanov o tom, že pred rokmi sa parkovalo ľahko, teda treba brať s nadhľadom.

Text z reportáže: Motorizovaní obyvatelia našej Bratislavy si už neraz povzdychli nad problémom s parkovaním v centre mesta. Parkovísk je málo a preto mnohí vodiči odstavia svojich štvorkolesových tátošov i na miestach, kde je to zakázané: na chodníkoch, v úzkych uličkách. Využívajú každé voľné miesto, hoci aj za križovatkou. Ba nájdu sa aj motorizovaní milovníci prírody, ktorí nadovšetko milujú vôňu trávy a tichý šum stromov. Taká je situácia v centre väčších miest a nie je ľahké ich vyriešiť.

Na nových sídliskách však na motoristov nezabudli a vystavali pre nich priestranné parkovacie plochy. Tieto sú však väčšinou prázdne; ani nie tak preto, že by v nových panelákoch bývalo málo majiteľov áut. Kde potom parkujú ich vozy? Stačí pohľad na druhú stranu vežiakov a odpoveď nájdeme vo farebnej šnúre áut pri chodníku. Títo šoféri si už tak zvykli na kolesá svojich áut, že i dvadsať krokov od parkoviska ku vchodu do schodiska je pre nich veľká vzdialenosť.

Nejde nám len o fyzickú kondíciu našich spoluobčanov, ale i o benzínové výpary, ktoré sa takto dostávajú bližšie k našim oknám a cez ne do bytov.

Čo keby sme už zajtra zaparkovali svoje auto na voľnom miesta parkoviska na našich nových sídliskách?

Ďalšie video: Doprava v Bratislave v roku 1966

Na záberoch môžete vidieť napríklad aj Račianske mýto bez svetelnej signalizácie, Račiansku či Štefánikovu ulicu:

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk