Dekra 2014: Spoľahlivosť áut po 100 000 km

Odborníci v Dekre každoročne zostavujú rebríček automobilov, ktoré sa kazia najmenej. Aké modely s najazdenými viac ako 100 000 km sú najspoľahlivejšie?
Vydané  Text: 

Pri vyššom nájazde kilometrov sa začína prejavovať legendárna spoľahlivosť japonských automobilov, v dvoch najnižších segmentoch si prvenstvo uchmatla Mazda s modelmi 2 a 3. V oboch prípadoch je nasledovaná Volkswagenom, ktorý v celom hodnotení pôsobí ako sivá myška a na rozdiel od svojich prémiových krajanov nikde výrazne nedominuje. Zaujal nás však VW Scirocco, ktorý sa pri väčšom nájazde kilometrov javí ako vynikajúca voľba športového auta za rozumnú cenu. Spoľahlivosťou prekoná dokonca aj Porsche 911, jeho prevádzka však zďaleka nestojí tak veľa.
K najmenej poruchovým SUV sa medzi prémiových Nemcov podarilo zaradiť Volvu, do prvej päťky v strednej triede sa dostala Toyota Avensis aj Škoda Superb. Japonská značka zabodovala aj s Corollou Verso v segmente MPV, tu ju však prekvapivo predbehol Renault Scénic. Racionálnou a finančne dostupnou voľbou je Suzuki SX4, konštrukčne jednoduché auto s minimálnym množstvom elektroniky náchylnej na poruchu si odnáša bronz. Súboj spoľahlivosti malých užitkových automobilov opäť vyhráva Škoda Roomster nasledovaná dvomi Francúzmi. **Písali sme**: [Dekra 2014: V spoľahlivosti áut dominujú Nemci](Dekra%202014:%20V%20spoľahlivosti%20áut%20dominujú%20Nemci) Ako sa darilo automobilom s nájazdom [viac 150 000 km](http://www.autoviny.sk/novinky/14951-dekra-2014-spolahlivost-aut-po-150-000-km)? Pozrite si posledný článok nášho krátkeho seriálu.
Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.