Zákon o cestnej premávke povolí promile za volantom

Nový zákon o cestnej premávke by mal čoskoro povoliť určitú hladinu alkoholu v krvi. V porovnaní s doterajšou praxou však paradoxne ide o sprísnenie.
Vydané  Text: 

Ministerstvo zdravotníctva predložilo návrh, ktorým by sa v novom zákone o cestnej premávke zakotvila povolená hranica alkoholu v krvi na úrovni 0,2 promile. Parlament sa má návrhom zákona zaoberať na septembrovej schôdzi a v prípade, že všetko pôjde podľa plánu, do platnosti by mohol vstúpiť 15. novembra tohto roka. Táto hranica však paradoxne znamená sprísnenie doterajšej praxe. Ako nám povedal hovorca prezídia Policajného zboru Viktor Plézel, v súčasnosti polícia toleruje hladinu 0,3 promile, dokonca aj v prípade dopravnej nehody. Podľa jeho slov totiž Súdno-lekárska komora vo svojom posudku uviedla, že túto hladinu dokáže vyprodukovať samotný ľudský organizmus a neovplyvňuje vnímanie ani reakcie vodiča v cestnej premávke. Podľa informácií ministerstva zdravotníctva v krvi sa môže vytvoriť po jedlách, ktorých príprava si vyžaduje alkohol, napríklad, mäso na víne, rôzne dezerty či flambované potraviny, do „kritickej“ kategórie patrí aj ovocie alebo kompót, ktorý skvasil a začal sa v ňom vytvárať alkohol. Lenže 0,2 či 0,3 promile môžu spôsobiť aj dve plechovky nealkoholického piva, ak je vodič testovaný krátko po ich vypití. Do úvahy prichádzajú aj rôzne preparáty s obsahom alkoholu, ktoré sa používajú na toaletu ústnej dutiny a hrdla. Koncentrácie pod 0,3 promile sú pritom považované za nespoľahlivé, pretože znemožňujú odlíšiť spôsob, akým sa alkohol do krvi dostal. Inými slovami, či si vodič dal za pohárik alebo zjedol skvasený kompót. Preto sa v pôvodných krajinách Európskej únie nepoužívajú nižšie limity. Text: Soňa Zverková Tolerancia alkoholu v krvi v EU**Krajina****Promile**Belgicko 0,5Česká republika0Francúzsko 0,5Holandsko 0,5Írsko 0,8Luxembursko 0,5Maďarsko0Malta 0,8Nórsko0,2Poľsko 0,2Rakúsko 0,5Rumunsko0Slovensko0Španielsko 0,5Švajčiarsko 0,5Švédsko0,2Taliansko 0,5Veľká Británia 0,8
Pokračujte na ďalší príspevok »Aktualizované

Nie je to žart: Boris Kollár bude prevádzkovať a sám šoférovať taxík, už čaká na licenciu. Témy rozhovoru so zákazníkom si určí sám

  • Znie to skoro ako vtip, lenže ním nie je. Bývalý predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozširuje svoje podnikanie o taxislužbu.

     Či už zákazníka zaujíma politika, transplantácia vlasov alebo rodičovské povinnosti, aj tieto témy môžu byť počas jazdy v taxíku prebraté.  
  • SERVIS

    Komfort vďaka odhlučneniu auta: Pozrite sa, ako vyzerá proces dodatočného odhlučnenia Škody Kodiaq

  • Nepríjemné zvuky počas jazdy? Takto si odhlučníte auto aj po rokoch!

     Dodatočné odhlučnenie auta výrazne zníži hluk, zvýši komfort pri cestovaní a chráni interiér aj pred tepelnými stratami. Koľko to stojí a ako ovplyvní odhlučnenie spotrebu a jazdné vlastnosti?