Zákon o cestnej premávke povolí promile za volantom

Nový zákon o cestnej premávke by mal čoskoro povoliť určitú hladinu alkoholu v krvi. V porovnaní s doterajšou praxou však paradoxne ide o sprísnenie.
Vydané  Text: 
Ministerstvo zdravotníctva predložilo návrh, ktorým by sa v novom zákone o cestnej premávke zakotvila povolená hranica alkoholu v krvi na úrovni 0,2 promile. Parlament sa má návrhom zákona zaoberať na septembrovej schôdzi a v prípade, že všetko pôjde podľa plánu, do platnosti by mohol vstúpiť 15. novembra tohto roka. Táto hranica však paradoxne znamená sprísnenie doterajšej praxe. Ako nám povedal hovorca prezídia Policajného zboru Viktor Plézel, v súčasnosti polícia toleruje hladinu 0,3 promile, dokonca aj v prípade dopravnej nehody. Podľa jeho slov totiž Súdno-lekárska komora vo svojom posudku uviedla, že túto hladinu dokáže vyprodukovať samotný ľudský organizmus a neovplyvňuje vnímanie ani reakcie vodiča v cestnej premávke. Podľa informácií ministerstva zdravotníctva v krvi sa môže vytvoriť po jedlách, ktorých príprava si vyžaduje alkohol, napríklad, mäso na víne, rôzne dezerty či flambované potraviny, do „kritickej“ kategórie patrí aj ovocie alebo kompót, ktorý skvasil a začal sa v ňom vytvárať alkohol. Lenže 0,2 či 0,3 promile môžu spôsobiť aj dve plechovky nealkoholického piva, ak je vodič testovaný krátko po ich vypití. Do úvahy prichádzajú aj rôzne preparáty s obsahom alkoholu, ktoré sa používajú na toaletu ústnej dutiny a hrdla. Koncentrácie pod 0,3 promile sú pritom považované za nespoľahlivé, pretože znemožňujú odlíšiť spôsob, akým sa alkohol do krvi dostal. Inými slovami, či si vodič dal za pohárik alebo zjedol skvasený kompót. Preto sa v pôvodných krajinách Európskej únie nepoužívajú nižšie limity. Text: Soňa Zverková Tolerancia alkoholu v krvi v EU**Krajina****Promile**Belgicko 0,5Česká republika0Francúzsko 0,5Holandsko 0,5Írsko 0,8Luxembursko 0,5Maďarsko0Malta 0,8Nórsko0,2Poľsko 0,2Rakúsko 0,5Rumunsko0Slovensko0Španielsko 0,5Švajčiarsko 0,5Švédsko0,2Taliansko 0,5Veľká Británia 0,8








Pokračujte na ďalší príspevok »



Servis

Štatistika porúch ADAC 2024: Ktoré jazdené autá sú najviac a najmenej spoľahlivé? Majú elektromobily menej porúch?

  • Ktorý jednoduchý komponent najčastejšie paralyzuje autá? Štatistika porúch od ADAC je analýza zahŕňajúca 156 modelových radov vozidiel.

     Nová štatistika poruchovosti ADAC ukazuje nielen to, ktoré autá sa v roku 2023 kazili najčastejšie, ale aj to, či sú skutočne elektromobily spoľahlivejšie. 
  • Rozhovor

    Milovník áut Craig Ramsay o autách, šoférovaní a hokeji: Ako si užil vlajkovú loď Škoda Superb?

  • Craig Ramsay, tréner našej hokejovej reprezentácie, mal ako jeden z prvých na Slovensku možnosť na týždeň otestovať úplne nový model Škoda Superb.

     V exkluzívnom rozhovore pre Škoda Storyboard prezradil, ako sa mu jazdilo, akým je šoférom, čo pre neho znamená svet áut a čo vlastne poháňa prvého muža našej hokejovej reprezentácie? Samozrejme, podelil sa aj o to, ako vidí šance na prípadný úspech jeho zverencov na blížiacich sa hokejových majstrovstvách sveta.