Nový britský superšport Breckland Beira

Britské ostrovy sa v automobilovom priemysle preslávili aj malosériovými športovými roadstermi, ktoré si niektorí experti skladajú doslova na kolene vo vlastnej garáži. Najnovším prírastom je Breckland Beira.
Vydané  Text: 

Recept na úspech je už niekoľko desiatok rokov nezmenený: rúrkový rám, ľahká plastová karoséria, silný motor, ktorý poháňa zadné kolesá, minimum komfortu a maximálny zážitok z jazdy je na svete. Či už to bol Austin Healy, Triumph, TVR, Marcos alebo Ultima, vždy to fungovalo rovnako. Nový výrobca Breckland patrí honkongskému konzorciu Riche Holdings. Jeho model Beira je postavený na komponentoch koncernu GM, od ktorého pochádza podvozková platforma Kappa (roadstery Opel GT/Pontiac Solstice/Saturn Sky) a šesťlitrový osemvalec LS2 (Pontiac GTO, Corvette) vyladený na výkon vyše 300 kW (408 k). Jednou z úprav bol aj palivový systém, takže agregátu okrem benzínu chutí aj skvapalnený zemný plyn známy ako LPG. O prenos sily na zadné kolesá sa stará šesťstupňová manuálna prevodovka Tremec. Podvozok prešiel detailnými úpravami v záujme lepšej stability. 18-palcové disky kolies ukrývajú športové brzdy HiSpec s priemerom kotúčov 325 mm a šesť- resp. štvorpiestikovými strmeňmi. Tieto opatrenia asi nikoho neprekvapia pri pohľade na váhu, auto totiž váži len 1400 kilogramov. V praxi to z 0 na 100 km/h bude za nejakých 5 sekúnd a maximálna rýchlosť nad 250 km/h. Vychutnať si to môžete v kožou a alcantarou obšitom interiéri, ktorý vám Breckland spracuje na mieru. Audio aparatúru s dotykovým displejom, DVD prehrávačom, Bluetooth technológiou a zabudovaným harddiskom pre navigačný systém dodala firma Clarion, dokúpiť sa dá aj cúvacia kamera. Skladacia strecha je plátená. Vďaka použitej technológii sa cenu auta podarilo udržať na prijateľnej úrovni, Breckland plánuje predávať Beiru za približne 55 000 libier, čo je v prepočte tesne nad 2 milióny korún resp. tesne pod 70 000 eúr.
Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.