Aktuality

Foto: Z nového VW Scirocco budú fanúšikovia značky vo vytŕžení. Grafici navrhli návrat ikony po svojom, každý iným spôsobom

Volkswagen Golf GTI - reálna fotografia sériovo vyrábaného automobilu
Volkswagen Golf GTI - reálna fotografia sériovo vyrábaného automobilu

Pred niekoľkými rokmi sa prestal vyrábať veľmi zaujímavý model, športový hatchback Scirocco. Grafici-fanúšikovia značky sa rozhodli virtuálne zhmotniť vlastnú predstavu, ako by tento zaujímavý model mohol vyzerať dnes. Výsledky sú vskutku zaujímavé.

Scirocco sa prvýkrát objavilo v sortimente nemeckej automobilky v roku 1974. Auto dostalo meno podľa horúceho vetra v stredomorských krajinách. Prvé dve generácie vyrábané do roku 1992 sa vyrábali v závodoch Karmann.

Tretia generácia, ktorá je dobre známa aj slovenským motoristom, sa objavila až o 16 rokov neskôr. V roku 2008 sa v závode v Portugalsku začala výroba moderného Scirocca, ktorý sa stal sériovou verziou konceptu Iroc Sports Car z roku 2006. Trojdverový hatchback bol vyrobený na základe piatej generácie Volkswagenu Golf, pričom mal originálnu karosériu, ktorá mu dopriala zásadnú zmenu celkového charakteru.

Volkswagen Scirocco GTS, 3. generácia (2016)
Volkswagen Scirocco GTS, 3. generácia (2016)

VW Scirocco 2023 je iba snom

Podľa rovnakého receptu teraz grafici vytvorili vizualizácie novej generácie modelu Scirocco, ako základ použili aktuálny VW Golf ôsmej generácie, ale s estetikou elektrických modelov ID:

REPROFOTO: VW Scirocco, ako bolo vizualizované denníkom kolesa.ru
REPROFOTO: VW Scirocco, ako bolo vizualizované denníkom kolesa.ru
Zdroj: kolesa.ru

Auto dostalo novú prednú časť s užšími svetlometmi kombinovanými s LED osvetlením, čo je riešenie použité na mnohých najnovších modeloch značky.

Charakteristickým znakom tretej generácie Sirocca je logo umiestnené na kapote. Bočné steny a tvar presklenia sú vyhotovené v svojskom štýle a auto dostalo aj širšie zadné blatníky. Vzadu sú pôvodné svetlá spojené LED pásom. Ďalšou črtou predchádzajúceho Scirocca sú malé zadné dvere a vysoká nakladacia hrana batožinového priestoru.

Novinka, podobne ako predchádzajúce generácie Scirocca, by mohla byť postavená na základe VW Golf VIII, ktorý mal premiéru na jeseň 2019. Je postavený na upravenej platforme MQB, ktorú využívajú mnohé modely koncernu – medzi nimi Tiguan, Passat, Škoda Octavia a všetky nové crossovery spoločnosti.

Mimochodom, Golf ôsmej generácie bol prvým v histórii modelu, ktorý nedostal trojdverovú verziu, a tak by nové Scirocco mohlo obsadiť aj túto pozíciu.

Ruskí grafici však nie sú jediní, kto sa už snažil získať pozornosť vďaka vizualizácii neexistujúceho modelu. Pred dvomi rokmi Kleber Silva vyhotovil a denník Autoevolution zverejnil vizualizácie nového VW Scirocco s dizajnom priamo vychádzajúcim z aktuálnej generácie Golfu:

REPROFOTO: VW Scirocco, ako bolo vizualizované grafikom Kleberom Silvaom a vydané denníkom Autoevolution.com
REPROFOTO: VW Scirocco, ako bolo vizualizované grafikom Kleberom Silvaom a vydané denníkom Autoevolution.com

Trúfame si hodnotiť, že tento počin vyšiel oveľa lepšie, pretože pôsobí viac realisticky a nachádza základy dizajnu práve v Golfe, čo bola ešte zopár rokmi realita.

V súčasnosti to pre model Scirocco nevyzerá vôbec dobre. Išlo o vyhradený športový model v automobilke, ktorej až okolo 80 percent objemu výroby smeruje do firemných vozových parkov. Športovejšie vozidlá sú zastúpené najmä ostrými verziami Golfu či Tiguanu. Vyhradený športový hatchback s tromi dverami je v podstate niečo podobné, ako keby dnes značka Škoda vyrábala luxusné dvojdverové kupé s päťvalcovým motorom koncernu Volkswagen - určite by si našlo množstvo priaznivcov, ale model by bol sotva ziskovým projektom práve s ohľadom na imidž automobilky.

Prečítajte si aj:


Škoda nám predviedla 7 modelov áut, ktoré sa nedostali do výroby. Kabriolet aj pick-up by si pritom určite našli majiteľov

ERIK STRÍŽ


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie