Aktuality

Koniec mobilu za volantom! Polícia bude mať špeciálne radary, ktoré si posvietia na každého.

Telefón za volantom

Len na začiatku augusta vstúpila do platnosti novela zákona č. 8/2009, ktorá klasifikuje používanie telefónneho zariadenia za volantom ako závažné porušenie pravidiel cestnej premávky. Veľa vodičov si však z toho ťažkú hlavu nerobí a mobil z ruky takmer nepustia. Pripravovaná novinka polície im však môže narobiť poriadne problémy. Policajný zbor SR totiž plánuje nakúpiť špeciálne kamerové radary, ktoré si na nich posvietia.

Mobil z ruky preč

Podľa portálu tvnoviny.sk je dokazovanie použitia mobilného zariadenia vodičom pomerne náročné. V aute musí sedieť policajt s kamerou, ktorý monitoruje ostatných vodičov. Až po získaní potrebného dôkazového materiálu vo forme videonahrávky, môže dôjsť k samotnému uloženiu pokuty. Štatisticky pritom hovoria, že mobil v rukách vodiča a následná nepozornosť je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd.

Prečítajte si aj:


Pripravte sa na viac policajných kontrol. Polícia posilňuje hliadky a kontrolovať nebude len vodičov

David Hecl


Polícia podľa Tomáša Vrábela, riaditeľa odboru dopravnej polície Prezídia PZ, plánuje v najbližšej dobe zakúpiť modernú techniku. Fotoďalekohľady budú pomáhať policajtom odhaľovať používanie mobilu za volantom. Okrem toho sa vďaka tejto technike bude dať odhaliť napríklad aj či je vodič pripútaný bezpečnostným pásom.

Používanie mobilného telefónu počas jazdy je nielen zakázané, ale predovšetkým nebezpečné. Obzvlášť v neznámom prostredí.
Používanie mobilného telefónu počas jazdy je nielen zakázané, ale predovšetkým nebezpečné. Obzvlášť v neznámom prostredí.

Vidí aj v noci

Nová technika, ktorá by mala vstúpiť do používania, je schopná monitorovať až tri jazdné pruhy naraz a odhaliť používanie telefónu alebo nezapnutého bezpečnostného pásu aj počas tmy. Výhodou je taktiež aj možnosť vidieť cez čelné sklo a to aj vtedy, pokiaľ na auto svieti priame slnko. Toto všetko zvládne moderný fotoďalekohľad podľa informácií z reportáže tvnoviny.sk až na vzdialenosť jedného kilometra.

Nákup novej techniky by však nemusel končiť len týmto špeciálnymi obrazovými radarmi. Aj keď to zatiaľ ešte nie je témou dňa, polícia by v budúcnosti mohla zakúpiť aj špeciálne zvukové radary. Tie sú určené na monitorovanie úrovne hluku produkovanej okoloidúcim autom. Aj na zvukové znečistenie totiž platia určité predpisy Európskej únie. Podobné zariadenia sú pritom bežnou výbavou polície v niektorých krajinách Európy.

Prečítajte si aj:


AKTUÁLNE: Od 1. augusta sa mení zákon. Telefonovanie za volantom a prekročenie rýchlosti sa trestá ešte prísnejšie

David Hecl


Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?