Aktuality

Mitsubishi sa po odchode z Európy začalo dariť! Hodnota značky odvtedy stúpla o 84 %

Mitsubishi Eclipse Cross PHEV 4x4 S-AWC (2022)

Akcie Mitsubishi Motors Corp. v tomto roku vzrástli o 84 %, čím značka prekonala všetkých ázijských konkurentov. Môže za to predovšetkým oživenie dopytu po malých autách a pickupoch v juhovýchodnej Ázii.

Zatiaľ čo japonskí exportéri áut ťažili z prepadu jenu na 24-ročné minimum, Mitsubishi Motors tiež pomohol atraktívny produktový mix pre rozvíjajúce sa trhy v Ázii, kde sa tamojšie ekonomiky od začiatku pandémie začínajú opäť otvárať a zadržiavaný dopyt sa premieňa na reálne nákupy.

Zatiaľ čo veľká časť najvýkonnejších ázijských automobilových akcií pochádza z Japonska vďaka slabému jenu, nárast Mitsubishi Motors je viac ako dvojnásobný v porovnaní s ostatnými krajanmi. Akcie Mazda Motor Corp. a Subaru Corp. vzrástli o viac ako 20 %, zatiaľ čo Toyota Motor Corp jemne spadla.

Kľúčové trhy pre Mitsubishi Motors zahŕňajú Thajsko, Indonéziu, Vietnam a Filipíny, vďaka čomu je značka „menej zraniteľná voči spomaleniu americkej ekonomiky ako v prípade značiek Toyota, Honda, Nissan, Subaru a Mazda,“ povedal Tatsuo Yoshida, hlavný analytik Bloomberg Intelligence.

Mitsubishi Motors, ktorá je v aliancii s Nissan Motor Co. a Renault SA, získava približne štvrtinu svojich príjmov z juhoázijského regiónu. Tieto oblasti sú mnohými vnímané ako svetlé miesta v ustupujúcej globálnej ekonomike. Kupujúcich áut v regióne lákajú ceny, ktoré odzrkadľujú pád jenu na najnižšie dno za viac ako dve desaťročia, čo je vedľajším produktom japonskej centrálnej banky, ktorá v porovnaní s inými krajinami prijala odlišnú menovú politiku.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie