Aktuality

Hackeri spôsobili dopravný kolaps v Moskve, incident poukázal na vážnosť kyberbetických hrozieb

V súčasnosti sa má za potvrdené, že išlo o cielený hackerský útok. Nevie sa však, kto za ním stojí a či súvisí s vojnou na Ukrajine (reprofoto z videa)
V súčasnosti sa má za potvrdené, že išlo o cielený hackerský útok. Nevie sa však, kto za ním stojí a či súvisí s vojnou na Ukrajine (reprofoto z videa)
  • Hackeri sa zamerali na Yandex Taxi, aplikáciu na objednávanie taxíkov
  • Poslali stovky vodičov taxíkov na rovnaké miesto, hotel Ukrajina na ulici Kutuzovsky Prospekt v Moskve
  • Obrovská 10-prúdová cesta do centra ruského hlavného mesta bola zablokovaná trištvrte hodinu
  • Ku kybernetickému útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil a nie je isté, či útok priamo súvisí s útokom Ruska na Ukrajinu
  • Incident poukazuje na dôležitosť kybernetickej bezpečnosti v súvislosti s dopravou

RUSKO, MOSKVA - Hackeri sa vo štvrtok 1. septembra 2022 zamerali na ruskú taxislužbu a poslali stovky vodičov na rovnakú moskovskú adresu, čo spôsobilo obrovské dopravné zápchy v centre mesta.

Ranným útokom sa podľa dostupných informácií stala ruská aplikácia Yandex Taxi, ktorá používateľom umožňuje objednať si taxíky na miesto, kde sa práve nachádzajú. Spoločnosť neskôr potvrdila incident vo vlastnom vyhlásení.

„Ráno 1. septembra sa Yandex Taxi stretol s pokusom útočníkov narušiť službu – niekoľko desiatok vodičov dostalo hromadné objednávky do regiónu Fili,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení pre ruskú verziu magazínu Forbes.

V dôsledku kybernetického útoku zaplavili taxíky moskovský Kutuzovsky prospekt - hlavnú cestu, ktorá vedie z východu na západ a vedie do centra ruského hlavného mesta.

Kutuzovský prospekt je so svojimi ôsmimi až desiatimi pruhmi upchatý len zriedka. Kvôli falošným príkazom na odvoz však vodiči strávili v premávke asi 40 minút, uvádza britský DailyMail.

Spoločnosť prevádzkujúca taxislužbu uviedla, že jej bezpečnostné oddelenie „okamžite zastavilo pokusy o falošné“ objednávanie taxíkov. To však nestačilo na zastavenie blokády.

Zábery z Moskvy odhaľujú patovú situáciu. Video z jedného z kabín ukázalo desiatky žltých áut, ktoré sa takmer nepohybovali – všetky smerovali k rovnakému cieľu.

Osoba nahrávajúca video potom ukázala obrazovku svojho telefónu, na ktorej bola zobrazená adresa na Kutuzovskom prospekte.

Nikto sa k útoku nepriznal

K zodpovednosti za kybernetický útok sa zatiaľ nikto nepriznal, ale prichádza v čase, keď Rusko pokračuje v invázii na susednú Ukrajinu.

Okrem bojov na zemi sa každá strana zapojila aj do kybernetickej vojny, ktorú vykonávajú príslušné štáty alebo aj dobrovoľníci.

Rusko je už dlho známe tým, že podniká kybernetické útoky proti iným národom, ktoré sú jeho otvorenými kritikmi. Jedným z nedávnych príkladov bolo, že prokremeľskí hackeri zaútočili na lotyšskú vládu po tom, čo krajina vyhlásila Rusko za sponzora terorizmu.

V dňoch pred vojnou Mychajlo Fedorov, ukrajinský minister pre digitálne technológie a pravá ruka prezidenta Volodymyra Zelenského v oblasti technológií, vyzval dobrovoľníkov, aby vytvorili „IT armádu hackerov“, ktorí by pomohli jeho Ukrajine v boji proti Rusku.

Odvtedy boli desiatky ruských webových stránok vyradené z prevádzky. Terčom sa stali aj ruské štátne médiá a unikli citlivé informácie.

Dôležitým nástrojom v kybernetickej vojne sa tiež stáva inteligentné spravodajstvo OSINT, open-source intelligence. Ide o platformy, ktoré sledujú dianie na internete a potom ho sumarizujú a zverejňujú. Vďaka tomu rýchlejšie vychádzajú na svetlo ruské vojnové zverstvá a odhalili sa nezinformácie propagandistickej mašinérie Kremľa.

Kybernetická bezpečnosť v kontexte dopravy a áut

Kybernetická bezpečnosť je niečo, čo sme dlho považovali za niečo vedľajšie. Uplynulé dve desaťročia však poukázali na to, že by aj táto oblasť bezpečnosti mala byť pre každého jednou z priorít - a platí to pre krajiny, tak aj pre spoločnosti a jednotlivcov.

V dobe, keď je všetko digitalizované, majú hackeri takmer neobmedzenú moc a v kontexte dopravy môžu mať dosah na ľudské životy. Môžu napríklad spôsobovať dopravné kolapsy v mestách, ako tomu bolo v Moskve, ale aj kdekoľvek inde. V horšom prípade sa môžu nabúrať do moderných automobilov, ktoré sú neustále pripojené k internetu a ovplyvňovať ich. V extrémnom prípade môžu hackeri spôsobiť dopravné nehody zámerne a fyzicky tak odstrániť konkrétne osoby, prípadne sa podieľať na teroristickom útoku v celkom novej podobe.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie