Aktuality

Historická udalosť! Na Slovensko prichádza nová automobilka, bude tu vyrábať výhradne elektromobily

Volvo C40 Recharge (2021)

Automobilka Volvo Cars postaví pri Košiciach nový závod na výrobu vozidiel, pôjde o investíciu v hodnote aspoň 1,2 miliardy eur. Strategickým umiestnením nového závodu na východe krajiny dotvára značka Volvo svoj výrobný trojuholník, ktorý zahŕňa prevádzky v belgickom Gente a švédskom Torslande.

Na Slovensku plánuje automobilka Volvo Cars produkovať výhradne elektrické vozidlá novej generácie.

Švédska značka má ambíciu posunúť sa v polovici tohto desaťročia k úrovni 1,2 milióna predaných automobilov ročne, pričom tieto ambície reflektujú aktuálny trend značky. Volvo v súčasnosti zažíva nový reštart s každoročne rastúcimi predajmi.

Po schválení zákazu predaja spaľovacích motorov po roku 2035 je hlavným cieľom značky prechod na elektrické vozidlá, s čím Volvu pomôže aj závod pri Košiciach. Štart výstavby košického závodu je plánovaný na rok 2023, s inštaláciami zariadení a výrobných liniek v priebehu roku 2024. Sériová výroba ďalšej generácie čisto elektrických automobilov Volvo Cars by mala byť spustená do roku 2026.

Vzhľadom na záväzky spoločnosti Volvo Cars bude nový závod využívať klimaticky neutrálne výrobné procesy a obnoviteľné zdroje energií. Továreň bude vzorom udržateľnej a efektívnej výroby prémiových elektrických vozidiel s optimalizovanou štruktúrou a logistickými tokmi, pričom ním Volvo Cars cieli na najvyššie globálne štandardy energie a environmentálnej efektivity.

Nový závod pri Košiciach je plánovaný na produkciu do 250.000 vozidiel ročne a očakáva sa, že vytvorí v regióne niekoľko tisíc pracovných miest. Lokalita zároveň umožňuje jeho ďalšie rozšírenie v budúcnosti. Zriadenie košického závodu znamená prvú novú produkčnú fabriku Volvo Cars v Európe za takmer 60 rokov. Závod v Torslande bol otvorený v roku 1964, zatiaľ čo závod v Gente o rok neskôr. Spoločne dokážu výrobné závody vyprodukovať 600.000 vozidiel ročne.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie