Aktuality

F1 Bahrain GP 2022: Double pre Ferrari, facka pre Red Bull, sklamanie pre McLaren

F1 Bahrain GP 2022
Súboj Maxa Verstappena s Charlesom Leclercom zo 17. kola Veľkej ceny Bahrainu 2022

Po týždňoch čakania sa nám cez víkend opäť naplno rozbehol kolotoč Formula 1. Úvodné testy napovedali, že Ferrari príde v dobrej forme, no predovšetkým z nich jasne vyplývalo, že nová sezóna bude tesnejšia ako po minulé roky. Bahrain 2022 nám však priniesol hneď niekoľko zaujímavých momentov, ktoré môžu napovedať, ako budú vyzerať úvodné veľké ceny tohto kalendárneho roka.

Ferrari s jasnou dominanciou

Už prvé zákruty nedeľňajšej Veľkej ceny Bahrainu ukázali, že táto sezóna môže byť veľmi zaujímavá. A to bol len prvý závod. V skratke by sme mohli povedať, že Ferrari ukázalo svoju úvodnú dominanciu, Mercedes sa radoval z tretieho miesta a Red Bull zistil, že to nebude po stránke spoľahlivosti ideálne. No a smutný príbeh McLarenu z úvodných pretekov je kapitola sama o sebe.

Víťazom sa stal Monačan Charles Leclerc, ktorý tak získal svoje tretie víťazstvo v F1 v kariére. Čo je však dôležitejšie, Maranello sa tešilo z prvého miesta prvýkrát od roku 2019. Vtedy sa podarilo zvíťaziť ešte Sebastianovi Vettelovi na Veľkej cene Singapuru. Od tohto dňa nastalo sucho, ktoré trvalo neuveriteľných 45 veľkých cien. Aby si to však Ferrarti naplno vychutnalo, perfektný vstup do novej éry F1 potvrdil druhým miestom Carlos Sainz a Leclerc získal aj bod za najrýchlejšie kolo. Ak sa pozrieme do histórie, posledné double pre Ferrari bolo práve na Veľkej cene Singapuru 2019.

Ferrari však svoju dominanciu potvrdilo aj po motoristickej stránke. Nielenže sa Scuderii podarilo dominantným spôsobom bahrainskú Veľkú cenu vyhrať, ale piloti stajní, ktoré používajú motor Ferrari obsadili postupne 1., 2., 5., 6., 10. a 11. miesto. Do najbližších týždňov to teda môže veľmi veľa napovedať. Niektorí experti sa po prvých pretekoch sezóny zhodujú, že sme sa dostali do novej éry, v ktorej bude Ferrari opäť udávať tempo a ostatné stajne sa budú snažiť len dobiehať. Potvrdzuje to práve dominantné postavenie Scuderie a ostatných tímov, ktoré využívajú pohonnú jednotku Ferrari 066/7.

Red Bull má technické problémy

Napriek double Talianov to však dlho vyzeralo na to, že stupne víťazov obsadí aj Red Bull. Úradujúci majster sveta Max Verstappen dlho jazdil na druhom mieste a dokonca sme postupne v 17., 18. a 19. kole mohli byť svedkami krásnych súbojov medzi ním a Leclercom, ktoré sa odohrali predovšetkým v prvých zákrutách každého kola. Verstappen dokázal, že si agresívny štýl jazdy z minulej sezóny preniesol aj do tej novej, a preto sa nebál svoj monopost pustiť tvrdo na vnútornú stranu zákruty číslo 1, čím si dokázal na chvíľu vybojovať prvé miesto.

Podobný scenár sa opakoval aj v ďalších dvoch po sebe idúcich kolách až pokiaľ v 19. kole neprebrzdil a Leclerc sa tak pohodlne mohol dostať do čela.

Možno by sme boli svedkami zaujímavo rozdelených prvých miest, ak by monoposty Red Bullu nevypovedali svoju činnosť. Najskôr sa Max Verstappen svojmu inžinierovi sťažoval na problémy s riadením a neskôr dokonca na stratu výkonu, ktorá pre neho znamenala predčasný koniec. V nájazde do prvej zákruty posledného kola podobný osud postihol aj jeho tímového kolegu Sergia Pereza. Jeho auto dostalo šmyk a už sa nepohlo. Pre Red Bull sa tak možnosť získania prvých bodov definitívne rozplynula.

Zaujímavejšie však je, že spoľahlivosť motorov Red Bull RBPTH001, ktoré sú stále v tichej kooperácii vyvíjané Hondou, nebude ideálna. Z celkovo štyroch monopostov, ktoré sa spoliehajú práve na túto pohonnú jednotku, až tri úvodné preteky sezóny nedokončili. V 46. kole horiaci motor ukončil závod pre Pierra Gaslyho a neskôr vypadli aj Verstappen s Perezom.

Jediný, kto veľkú cenu za Red Bull, respektíve jeho jazdeckú akadémiu dokončil, bol Japonec Yuki Tsunoda na ôsmej priečke.

Kde je Mercedes?

Niekto by mohol namietať, že úvodné preteky sezóny toho veľa neponúkli. Spočiatku to vyzeralo na pomerne zaujímavé súboje medzi Ferrari a Red Bullom, no stred Veľkej ceny Bahrainu toho veľa neukázal. Napokon vzrušenie prišlo až ku koncu, čo dokonale využili dovtedy nenápadné monoposty Mercedes.

Nezainteresovaný pozorovateľ by si možno myslel, že Mercedes je stajňa jazdiaca v strede poľa. Až na pár súbojov, ktoré Hamilton a Russell odohrali s Alfa Romeo, bolo ich počínanie natoľko nenápadné, že tretia a štvrtá priečka sú miernym prekvapením. Sčasti za to môžu ďakovať nespoľahlivosti Red Bullu a sčasti aj taktike vyčkávajúceho dravca, ktorý z ničoho nič prekvapí svoju korisť.

Možno sa zdá, že tradičné predsezónne slová Lewisa Hamiltona o technickom náskoku konkurencie budú mať tento rok opodstatnenie. Bez pochýb môžeme povedať, že aktuálny monopost Ferrari F1-75 technicky predčí Mercedes. Celkovo je však veľmi skoro hodnotiť situáciu, nakoľko nás ešte čaká celá sezóna. Zatiaľ sa však zdá, že Mercedes to nebude mať s obhajobou Pohára konštruktérov také jednoduché ako v predchádzajúcich sezónach.

Posledné priečky

Napokon, mierna technická nedokonalosť Mercedesu sa dala pozorovať aj v iných stajniach, ktoré sa spoliehajú na pohonnú jednotku „Strieborných šípov“. Williams Racing, Aston Martin a McLaren obsadili v úvodných pretekoch posledné priečky. Najlepším jazdcom bol Lance Stroll, ktorý dokázal finišovať na dvanástej priečke. Za ním nasledovali Alex Albon, Daniel Ricciardo, Lando Norris, Nicholas Latifi a Nico Hulkenberg, ktorý bol náhradníkom za chorého Sebastiana vettela. Všetci títo jazdci sa spoliehajú z hľadiska pohonu práve na Mercedes.

Najväčšie sklamanie však nepochybne patrí do rúk McLarenu. Stajňa, ktorá sa v úvodných testoch ukazovala v pomerne dobrom svetle, bola väčšinu kôl úvodnej Veľkej ceny na úplnom chvoste štartovacieho poľa. Slabý Ricciardo, ktorý sa ešte stále na 100 % nezotavil z následkov ochorenia COVID-19, bol dokonca v niektorých kolách až na 20. priečke. Takýto štart do sezóny si „papáje“ určite nepredstavovali. Na internete sa už dokonca začali šíriť posmešné obrázky, že za ich zlý výkon môže Android a Google Chrome, ktorý ich spomaľuje.

Príjemné prekvapenie

To, čo nám nová sezóna ukázala, určite potešilo fanúšikov Haasu. Stajňa, ktorá ešte na začiatku testov nevedela aká bude jej budúcnosť, má opäť dôvod na radosť. Koniec-koncov mohli sme to vidieť aj na nefalšovanej radosti Guenthera Steinera. Veľká cena Bahrainu totiž priniesla tejto americkej stajni viac bodov, ako predchádzajúce dva ročníky F1 dokopy. Vďačiť za to môžu práve navrátilcovi do kolotoča Formula 1, Kevinovi Magnussenovi, ktorý dokázal prísť do cieľa na 5. priečke. Vyrovnal tým svoje druhé najlepšie umiestnenie v kariére. Silu Haasu však nepotvrdil len Magnussen. Mick Schumacher dokázal aj vďaka vypadnutiu Red Bullu a Pierra Gaslyho finišovať na 11. priečke čím o jednu pozíciu zlepšil svoje maximum z minulej sezóny z Veľkej ceny Maďarska.

Po šťastnom pretrhaní ruských vzťahov, a zbavení sa večne posledného platiaceho Nikitu Mazepina, aj z vnútra tímu plynie úplne iná energia. Haas začalo pretekanie opäť baviť a preto je aj konečne cítiť tie pravé emócie, ktoré vedenie tejto stajne už v Bahraine ukázalo.

Okrem Haasu však prekvapila aj Alfa Romeo. Pôvodne sa očakávalo, že by Bottas mohol byť štartovacom poli už len do počtu, opak je ale pravdou. Jeho šieste miesto ukazuje, že pretrhanie vzťahov s Mercedesom mu dodalo potrebný impulz. Navyše, nováčik sezóny vo farbách Alfy, Guanyu Zhou, dokázal hneď vo svojej prvej ostrej previerke bodovať, keď skončil na 10. mieste.

Netreba zabudnúť ani na Alpine, ktorej ružové monoposty skončili na príjemnom 7. a 9. mieste. Táto sezóna nás môže ešte poriadne prekvapiť a predsezónne reči o jasnej dominancii jednej stajne nemusia, no môžu byť pravdivé.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie