Renault Megane E-TECH vyniká v ochrane detí, ukázali nárazové testy EuroNCAP

VIDEO. Elektrický Megane E-TECH má najlepšiu ochranu detí spomedzi všetkých áut testovaných v tomto roku.
Vydané Text: 
**Sú elektromobily bezpečnejšie ako bežné autá?** To je veľmi zle položená otázka, hoci sa s ňou občas stretávame. Elektromobily ako také nemožno zovšeobecniť ani z pohľadu jazdných vlastností, ani z pohľadu bezpečnosti. Niektoré dosahujú vynikajúce výsledky, iné len priemerné – teda práve tak ako autá s benzínovým či naftovým pohonom. Najnovšie bezpečnostné testy organizácie Euro NCAP ale poukázali na to, že elektrický crossover Renault Megane E-TECH vyniká nielen bezpečnosťou ako takou, ale najmä ochranou detskej posádky.
### Päť hviezdičiek nikdy nie je istých Aktuálne zverejnené hodnotenie [bezpečnostných testov Renault Megane E-Tech od EuroNCAP](https://www.euroncap.com/en/results/renault/megane-e-tech/45241) je pre automobilku úspechom. Zisk maximálneho počtu piatich hviezdičiek sa už považuje za nevyhnutnosť, hoci niektoré vozidlá ešte stále dosahujú aj menej. Napríklad nové BMW radu 2 Coupé [dosiahlo štyri hviezdičky](https://www.euroncap.com/en/results/bmw/2-series-coup%C3%A9/45236) ([prvý test BMW M240i xDrive](https://www.autoviny.sk/testy/123401/prvy-test-bmw-m240i-xdrive-coupe-technicky-zazitok-so-sestvalcom-v-malom-kupe)), rovnako ako Hyundai Bayon, Nissan Townstar či FIAT 500e. [Lacný elektromobil Dacia Spring](https://www.autoviny.sk/novinky/122316/mame-cennik-elektrickej-dacie-spring-pre-slovensko-doslova-sokuje-nizkou-cenou) [získal iba jednu hviezdičku](https://www.euroncap.com/en/results/dacia/spring/44197) a [Renault Zoe](https://www.autoviny.sk/testy/121623/najvyssi-vykon-ma-pri-11-tisic-otackach-test-renault-zoe-intens-r135-ze-50) dokonca [nula hviezdičiek](https://www.euroncap.com/en/results/renault/zoe/44206). Mohlo by sa tak skutočne zdať, že sú elektromobily menej bezpečné, lenže v týchto dvoch prípadoch ide predovšetkým o kombináciu rozsiahlej optimalizácie nákladov, aby boli autá lacné, a ich subkompaktných rozmerov.
### Obsahuje aj pokyny pre hasičov „Fireman Access“ Renault Megane E-TECH sa zaradil do výberu najbezpečnejších áut, aké boli tento rok otestované, pritom bol testovaný v štandardnej výbave – to znamená bez príplatkových bezpečnostných funkcií. Výborne nový elektrický Megane obstál najmä v ochrane detí, a to na 88 percent. To je viac ako dosiahli Lexus NX, VW Taigo, BMW iX či Ford Mustang Mach-E, hoci rozdiely predstavujú jedno či dve percentá. Veľmi dobré výsledky tiež nový Renault dosiahol v testoch bezpečnostných funkcií, ktoré boli EuroNCAP vyhodnotené na 79 percent. Tento rok sa lepšie skóre podarilo dosiahnuť iba Lexusu NX. Nový Renault Megane E-TECH ponúka aj zopár zaujímavých bezpečnostných doplnkov navyše. Na okne je umiestnený QR kód, ktorý môžu použiť záchranné zložky. V prípade nehody tak môžu rýchlo rozpoznať, že ide o elektromobil a majú prístup k informáciám o konštrukcii vozidla (najmä o umiestnení batérie a airbagov, o miestach, kde je možné rýchlo a bez rizika vystrihnúť otvor atď.), čo je cenná pomôcka, ktorá môže ušetriť až 15 minút času potrebného na vyslobodenie cestujúceho. ### VIDEO: Nárazové testy Renault Megane E-TECH (2022)
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk
ODPORÚČANÉ


Test motocykla

Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut. 
 • Predstavenie

  Viac dynamiky / Lexus UX 300h

 • Keď je niečo dobré, už sa toho nechytajte. Alebo to ešte vylepšite! Lexus sa pri svojom mimoriadne úspešnom modeli UX vybral tou druhou cestou. Obľúbený luxusný crossover je teraz ešte dynamickejší. Privítajte vylepšenú verziu UX 300h.

    
 • Rozhovor

  Prvoradá je spokojnosť našich zákazníkov, hovorí Erika Tanečková z TANEX TRNAVA, ktorý predáva aj SsangYong

 • Spoločnosť Tanex s. r. o. je tu s nami už vyše 30 rokov. Začala predajom ojazdených automobilov a časom sa vypracovala na obľúbeného predajcu a poskytovateľa širokého spektra služieb motoristom. Nedávno pribudla pod jej krídla aj značka SsangYong. To je skvelý námet na rozhovor s konateľkou spoločnosti, Erikou Tanečkovou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Auto pre život / Test Nissan Townstar Combi

 • Máte radi spontánnosť, žijete naplno a vychutnávate si, čo deň prinesie? Nissan Townstar je auto, ktoré vás pri tom rado bude sprevádzať.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Športový crossover

  Predstavujeme CUPRA Formentor: Rodí sa ikona

 • Model Formentor vznikol ako prvý vlastný model značky Cupra. Pri prvom predstavení vyvolal rozruch a vzbudil veľký záujem, čím pomohol, že sa nová značka naplno presadila. Odvtedy sa Cupra zapísala do povedomia a Formentor si získal mnoho priaznivcov.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024