Aktuality

Renault Megane E-TECH vyniká v ochrane detí, ukázali nárazové testy EuroNCAP

Sú elektromobily bezpečnejšie ako bežné autá? To je veľmi zle položená otázka, hoci sa s ňou občas stretávame. Elektromobily ako také nemožno zovšeobecniť ani z pohľadu jazdných vlastností, ani z pohľadu bezpečnosti. Niektoré dosahujú vynikajúce výsledky, iné len priemerné - teda práve tak ako autá s benzínovým či naftovým pohonom.

Najnovšie bezpečnostné testy organizácie Euro NCAP ale poukázali na to, že elektrický crossover Renault Megane E-TECH vyniká nielen bezpečnosťou ako takou, ale najmä ochranou detskej posádky.

EURONCAP 5*: Renault Megane E-TECH (2022)

Päť hviezdičiek nikdy nie je istých

Aktuálne zverejnené hodnotenie bezpečnostných testov Renault Megane E-Tech od EuroNCAP je pre automobilku úspechom. Zisk maximálneho počtu piatich hviezdičiek sa už považuje za nevyhnutnosť, hoci niektoré vozidlá ešte stále dosahujú aj menej.

Napríklad nové BMW radu 2 Coupé dosiahlo štyri hviezdičky (prvý test BMW M240i xDrive), rovnako ako Hyundai Bayon, Nissan Townstar či FIAT 500e.

Lacný elektromobil Dacia Spring získal iba jednu hviezdičku a Renault Zoe dokonca nula hviezdičiek. Mohlo by sa tak skutočne zdať, že sú elektromobily menej bezpečné, lenže v týchto dvoch prípadoch ide predovšetkým o kombináciu rozsiahlej optimalizácie nákladov, aby boli autá lacné, a ich subkompaktných rozmerov.

EURONCAP 5*: Renault Megane E-TECH (2022)
EURONCAP 5*: Renault Megane E-TECH (2022)

Obsahuje aj pokyny pre hasičov „Fireman Access“

Renault Megane E-TECH sa zaradil do výberu najbezpečnejších áut, aké boli tento rok otestované, pritom bol testovaný v štandardnej výbave - to znamená bez príplatkových bezpečnostných funkcií.

Výborne nový elektrický Megane obstál najmä v ochrane detí, a to na 88 percent. To je viac ako dosiahli Lexus NX, VW Taigo, BMW iX či Ford Mustang Mach-E, hoci rozdiely predstavujú jedno či dve percentá. Veľmi dobré výsledky tiež nový Renault dosiahol v testoch bezpečnostných funkcií, ktoré boli EuroNCAP vyhodnotené na 79 percent. Tento rok sa lepšie skóre podarilo dosiahnuť iba Lexusu NX.

Nový Renault Megane E-TECH ponúka aj zopár zaujímavých bezpečnostných doplnkov navyše. Na okne je umiestnený QR kód, ktorý môžu použiť záchranné zložky. V prípade nehody tak môžu rýchlo rozpoznať, že ide o elektromobil a majú prístup k informáciám o konštrukcii vozidla (najmä o umiestnení batérie a airbagov, o miestach, kde je možné rýchlo a bez rizika vystrihnúť otvor atď.), čo je cenná pomôcka, ktorá môže ušetriť až 15 minút času potrebného na vyslobodenie cestujúceho.

VIDEO: Nárazové testy Renault Megane E-TECH (2022)

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie