Aktuality

AKTUÁLNE: Michael Masi končí ako riaditeľ pretekov Formula 1!

Michael Masi Formula 1
Zdroj: Formula 1

Po čom mnohí volali, najmä po kontroverznom závere Veľkej ceny Abú Zabí z minulej sezóny Formula 1, sa stalo skutočnosťou. V deň predstavenia monopostu Scuderie Ferrari sa udiali aj zmeny vo vedení celej série pretekov. Najviac si to odniesol doterajší šéf pretekov Michael Masi, ktorý končí vo svojej funkcii!

Masi končí!

Na jeho miesto už od budúceho týždňa zasadne dvojica nástupcov - Niels Wittich (z DTM) a Eduardo Freitas (z Le Mans a WEC). Asistovať im bude navrátilec do kolotoča Formula 1, Herbie Blash. Ten kedysi pôsobil ako zástupca predchodcu Michaela Masiho, Charlieho Whitinga.

Trojica manažérov si svoje nové úlohy vyskúša už počas najbližších predsezónnych testov, ktoré sa uskutočnia v Barcelone. Okrem toho si budú žezlo riaditeľa pretekov striedať medzi sebou. K situácii ohľadom Masiho konca sa vyjadril aj novozvolený prezident FIA, Mohammed Ben Sulayem: „Masi tri roky vykonával extrémne náročnú prácu riaditeľa pretekov F1 po Charliem Whitingovi...

Formula 1
Vľavo Eduardo Freitas, vpravo Niels Wittich | Credit: Autosport PT, Tobi Bluhm

Prichádza tím VRC

Okrem toho uviedol, že po vzore VAR z futbalu, bude mať aj Formula 1 k dispozícii tím video analytikov – Virtual Race Control, ktorí budú mať za úlohu vypomáhať novému riaditeľovi. Tím VRC bude vždy prítomný na konkrétnej Veľkej cene a bude v spojení s riaditeľom pretekov v reálnom čase. Pomerne razantný krok má dopomôcť k lepšiemu sledovaniu pravidiel pomocou najmodernejších technológií.

Ďalšou novinkou bude, že z vysielania zmizne priama rádiová komunikácia, ktorú medzi tímami a predstavenstvom Veľkej ceny mohli vysielať televízie. Má tak dôjsť k odstráneniu tlaku verejnosti na rozhodnutia, ktoré sa nemusia vždy stotožňovať s názorom väčšiny. Podobne sme to mohli zažiť práve na minuloročnej Veľkej cene Abú Zabí, keď bol na Michaela Masiho vyvinutý obrovský tlak, ako zo strany jednotlivých stajní bojujúcich o titul, tak aj zo strany fanúšikov, ktorí si mohli vypočuť komunikáciu medzi Masim a Wolffom alebo Masim a Hornerom.

Formula 1 Abú Dhabi
Záverečný súboj Maxa Verstappena s Lewisom Hamiltonom

Masi dostane novú úlohu

Napokon prezident FIA dodáva, že Masi nikam neodchádza. Stále bude pôsobiť v štruktúrach FIA, no bude premiestnený na inú pozíciu. FIA má taktiež do začiatku sezóny preskúmať pravidlá pre Safety Car a to predovšetkým pravidlo, ktoré bolo aplikované v poslednom kole minuloročnej sezóny.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie