Aktuality

Časť poslancov Európskeho parlamentu žiada od automobiliek ešte nižšie emisie. Chcú sprísniť navrhované normy o ďalších 20 %

Test Suzuki Swift Sport (auto motor a šport č. 01/2022)

Podľa vyjadrenia holandského europoslanca, Jana Huitemu, by Európska únia mala sprísniť svoje ciele v oblasti dekarbonizácie cestnej dopravy, a to ešte predtým, ako sa do roku 2035 prestanú v nových autách využívať spaľovacie motory.

Huitema z poslaneckej frakcie Obnovme Európu navrhuje do roku 2030 znížiť emisie uhlíka z áut až o 75 percent, pričom v súčasnosti sa diskutuje o 55-percentnom znížení, ktoré navrhla Európska komisia. „Riešením nie je menšia mobilita, ale čistá mobilita,“ povedal Huitema počas zasadnutia parlamentného výboru. „Pevne verím, že by sme mali vyrábať autá s nulovými emisiami."

Riešenie emisií z dopravy je kľúčové pre naplnenie plánov EÚ stať sa klimaticky neutrálnym spoločenstvom do roku 2050. Práve v dopravnom sektore totiž znečistenie v posledných rokoch rástlo.

Nájdu sa však aj poslanci s konzervatívnejším názorom, ktorí s ambicióznymi cieľmi Európskej komisie nesúhlasia. „Nie je možné, aby sme do roku 2035 zakázali spaľovacie motory,“ povedal Jens Gieseke, tieňový spravodajca Európskej ľudovej strany, najväčšieho politického zoskupenia v parlamente. „Ak sa chystáte zmeniť (sprísniť) všetky svoje doterajšie ciele a stratégiu, nedopadne to dobre."

Členské štáty, prevažne z východného bloku, taktiež vyjadrili obavy z nedostatočnej infraštruktúry a vysokých nákladov na elektrické vozidlá.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Moto Guzzi V7 Stone 850 v auto motor a šport č. 8/2022 na strane 82
MOTO

Nefalšovaný zážitok / Test Moto Guzzi V7 Stone 850

Začiatok leta vyhnal teploty do šialených výšok. Preto keď sa nám v redakcii objavila žlto-čierna Moto Guzzi V7 Stone, hľadali sme spôsob, ako naplno využiť jej potenciál na schladenie sa. Keďže vieme, že Záhorie ponúka veľa zážitkov spojených s vodou, dlho sme neváhali.