Aktuality

Toyota investuje do batérií 12 miliárd, nové elektromobily budú oveľa praktickejšie ako dnes

Toyota investuje do batérií 12 miliárd,  nové elektromobily budú oveľa praktickejšie ako dnes

Špecialisti oboch spoločností využijú tieto najmodernejšie technológie na vývoj nových materiálov, ktoré zvýšia výkon batérií elektromobilov. Toyota takto ukazuje, že ani po uvedení inovatívnych batérií s pevným elektrolytom nemieni zaspať na vavrínoch a už teraz hľadá riešenia novej generácie.

Batérie budúcnosti

Kvantové počítače sú vynikajúce na modelovanie rôznych fyzikálnych a chemických procesov, ale ich programovanie je veľmi náročné. Vedci z Toyoty a japonského start-upu QunaSys sa rozhodli tento problém spoločne vyriešiť a nájsť najefektívnejšie materiály na konštrukciu trakčných batérií novej generácie pre hybridné a elektrické autá.

Na tento účel použili 27-bitový kvantový počítač Q System One, ktorý vyvinula spoločnosť IBM v spolupráci s Tokijskou univerzitou a ďalšími japonskými organizáciami a spoločnosťami.

Jednou z nich bol startup QunaSys, ktorý má bohaté skúsenosti s kvantovou výpočtovou technikou, ako aj s tvorbou kvantových modelov, ktoré slúžia na vývoj nových materiálov s presne definovanými vlastnosťami. Vo svojej práci používa QunaSys teóriu funkčnej hustoty (DFT), ktorá považuje každú pevnú látku za veľký počet identických a interagujúcich elektrónov, ktoré drží pohromade sieť atómových jadier.

Simulácia matematických modelov tohto druhu je veľmi vhodná pre moderné kvantové počítače. V prípade klasických počítačov by takáto simulácia vyžadovala mesiace, zatiaľ čo kvantový počítač dodá konečné výsledky mnohonásobne rýchlejšie a s väčšou presnosťou.

Toyota investuje do batérií 12 miliárd,  nové elektromobily budú oveľa praktickejšie ako dnes
Koncepčný elektrický automobil LQ od značky Toyota

Urýchľujú vývoj batérií s pevným elektrolytom

Vlani Toyota oznámila, že má v úmysle v najbližších rokoch uviesť na trh elektromobil s pevným elektrolytom, považovaný za svätý grál elektromobility. Nový typ batérie bude mať vyššiu hustotu energie a kratšie časy nabíjania ako súčasné lítium-iónové batérie, takže jeho vstup na trh spôsobí, že elektromobily budú oveľa praktickejšie, ako je to dnes.

Miliardové investície do batérí

Spoločnosť Toyota investuje do roku 2030 až 13,5 miliardy dolárov (~11,9 miliardy eur) do vývoja a zintenzívnenia výroby batérií pre hybridy a elektrické autá. To umožní spoločnosti dosiahnuť svoj cieľ klimatickej neutrality do roku 2050. Spoločnosť má v úmysle vyčleniť tieto prostriedky na zavedenie batérií s pevným elektrolytom a na novú generáciu súčasných lítium-iónových batérií s tekutým elektrolytom. Toyota plánuje v druhej polovici dekády znížiť náklady na výrobu batérií pre elektromobily o polovicu.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie