Aktuality

Xiaomi svoj prvý elektromobil predstaví už v najbližších rokoch. Dočkáme sa konečne elektromobilov za nízke ceny?

Elektromobilita začína privádzať do odvetvia automobilizmu čoraz viac výrobcov, ktorí sa na prví pohľad môžu zdať exotikou. Ide prevažne o technologické spoločnosti, ktoré sa rozhodli prispieť do sveta elektrických áut svojim kúskom. Najnovšie informácie hovoria, že čínsky gigant Xiaomi plánuje svoj prvý elektromobil predviesť už v roku 2024.

Nejde o neoverené informácie

Xiaomi, dnes popredný výrobca smartfónov na svetovom trhu, už dlhšiu dobu premýšla nad výrobou elektromobilov. Jeho dcérska spoločnosť Redmi pred nejakým časom ukázala prvé SUV určené pre domáci trh. Xiaomi sa aktuálne zameriava skôr na chytré zariadenia a pomôcky do domácnosti, by mal svoj prvý elektromobil na trh priniesť už v roku 2024. Nejde pritom o žiadnu kuloárnu informáciu alebo predpoveď.

O tom, že Xiaomi predstaví v prvej polovici roka 2024 elektromobil sa rozhovoril hovorca spoločnosti tým, že citoval priamo výroky CEO Lei Juna. Ako prvé sa o tejto informácii zmienili lokálne čínske médiá, ktoré mali prístup k pravidelnej udalosti, na ktorej spoločnosť hodnotí svoje pôsobenie pred investormi.

Xiaomi to myslí vážne

Rok 2024 tak bude znamenať významný míľnik pre spoločnosť, ale taktiež aj pre automobilový priemysel. Nových výrobcov totiž aktuálny trh potrebuje ako soľ. Nie je to z toho dôvodu, že by viazli inovácie alebo pokrok. Ide skôr o to, že niektorí výrobcovia sa na veci pozerajú inak, ako zabehnuté automobilky.

Medzitým už Xiaomi ohlásilo, že do elektromobility v nasledujúcich 10 rokoch plánuje investovať až 10 miliárd dolárov. Už v auguste tohto roka dostalo Xiaomi povolenie na vstup do nového ovetvia trhu. Ide teda o ďalšie potvrdenie toho, že rok 2024 bude pre spoločnosť skutočne prelomový. Xiaomi taktiež aktuálne posilňuje svoje rady o expertov z automobilového priemyslu, ktorí majú dopomôcť k tomu, aby sa ich prvé auto stalo silným globálnym hráčom.

Čína naberá na sile

Technologická spoločnosť okrem priťahovania nových inžinierov taktiež uzatvára viaceré významné partnerstvá s automobilkami. Čínsky trh pritom aj vďaka elektromobilite začína do Európy pretláčať zaujímavé kúsky. Dnes je už pomerne zabehnutou automobilkou NIO. Čínsky výrobca, ktorý už prvý model podrobil testu EuroNCAP s plným ziskom 5 hviezdičiek. Podobne je na tom aj čínsko-švédsky projekt Lynk & Co so svojím modelom 01.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie