Aktuality

Stáčanie kilometrov má u nás nový rekord, tento predajca prekonal všetky medze

Stáčanie kilometrov má nový rekord (IRIS)
„Nová“ hodnota na odometri bola nižšia takmer o jeden milión kilometrov

Prečítajte si aj:


Pri neustálom vylepšovaní motorov je nevyhnutné inovovať aj palivá

Najviac stočených kilometrov na Slovensku

Údaje o najazdených kilometroch sú viac ako tri roky zaznamenávané do celoštátneho Registra prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV.sk), ktorý zriadilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Za uvedené obdobie dosiahli prvenstvo v stočených kilometroch najmä vozidlá značiek strednej triedy: Škoda, Volkswagen, Ford, Renault a Fiat. Rekordérom bol doteraz automobil značky Ford Transit, ktorý mal stočený odometer (počítadlo prejdenej vzdialenosti) o 541.630 kilometrov. V počte stočených kilometrov „padol“ na Slovensku už nový rekord.

Nejde pritom o osobné vozidlo, ale o ťahač návesov vyrobený v roku 2007. Až do roku 2019 počet kilometrov na odometri vozidla stúpal a dosiahol hodnotu 1 188 546 km. Začiatkom roka 2020 bolo na počítadle prejdenej vzdialenosti už len 256 951 km. Ťahač má odometer stočený až o neuveriteľných 931 595 kilometrov.

Stáčanie kilometrov má nový rekord (IRIS)
Najazdené kilometre sa stáčajú nielen na osobných vozidlách. Dôkazom je ťahač, ktorý má stočený odometer o takmer 1 milión kilometrov

Register prevádzkových záznamov vozidiel (www.rpzv.sk) je na Slovensku jediný celoštátny register, ktorý poskytuje oficiálne údaje o histórii najazdených kilometrov. Od spustenia zaznamenávania údajov do RPZV bolo odhalených 25.276 vozidiel so stočenými kilometrami. Informácie z registra sú oficiálnym zdrojom, ktorý poskytuje jediné referenčné údaje o histórii najazdených kilometrov.

Stáčanie kilometrov má nový rekord (IRIS)
Údaje v ODO-Passe ťahača návesov potvrdzujú stočenie kilometrov.

Na čo je dobrý RPZV?

RPZV bol zriadený za účelom zaznamenávania stavu odometra pri rôznych životných situáciách počas celej životnosti vozidla.

Systém bol vytvorený ako reakcia na neustále sa zvyšujúci podiel manipulovaných odometrov na trhu s ojazdenými vozidlami. Od 20.mája 2018 majú súkromné aj štátne subjekty, ktoré pôsobia v automobilovej oblasti povinnosť zaznamenávať údaje do RPZV. V súčasnosti zasiela do registra informácie viac ako 2.400 prispievateľov od servisov cez autobazáre až po poisťovne a leasingové spoločnosti.

Cez Register prevádzkových záznamov vozidiel sa spotrebiteľ dostane nielen k údajom o najazdených kilometroch v ODO-Passe, ale aj k ďalším dôležitým informáciám, o ktorých by mal pred kúpou vozidla vedieť: exekučná blokácia vozidla, leasing, záložné právo, možné pátranie, atď. (v Prílohe k ODO-Passu) a ku informáciám o poškodení automobilu (vo Výpise o poškodeniach vozidla). Overenie vozidla pred jeho kúpou by malo byť dnes pre každého spotrebiteľa samozrejmosťou.

ODO-Passy na Slovensku vyhotovuje takmer tisíc poskytovateľov (https://rpzv.sk/Ziskat). V období pandémie koronavírusu je možné získať ODO-Pass pomocou VIN čísla vozidla priamo na webstránke Registra prevádzkových záznamov vozidiel.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?