Aktuality

Neprehliadnite: Volkswagen Golf R Variant prináša viac miesta, poriadnu silu a maximálku až 270 km/h

Prečítajte si aj:


Pri neustálom vylepšovaní motorov je nevyhnutné inovovať aj palivá

Čistokrvný kombík s génmi atléta. Aj to je úplne nový Volkswagen Golf R Variant. Ten práve teraz prichádza vo svojej vrcholnej forme spájajúcej všetky predpoklady rodinného kombi s emóciou pravého R-ka. Napriek tomu, že ide o poriadneho svalovca, nestráca nič zo svojej nežnej rodinnej stránky.

Pod kapotou 2,0 TSI s výkonom až 235 kW

Nový Golf R Variant má pod kapotou sériovo dodávaný klenot koncernu v podobe motoru 2,0 TSI, ktorý je naladený na výkon 235 kW. Krútiaci moment 420 Nm v spojení s automatickou 7-stupňovou športovou dvojspojkovou prevodovkou a pohonom 4MOTION dokáže Golf R Variant vystreliť z 0 na 100 km/h už za 4,9 sekundy! Ide teda o pomerne slušný nárast v porovnaní s predchodcom.

Z vyjadrení automobilky je zrejmé, že Golf R Variant je perfektnou kombináciou kompaktného Golfu R a praktickej verzie Variant. Dôraz bol pritom kladený nielen na praktickú stránku, ale najmä na charakter auta. Športový podvozok znížený o 20 milimetrov dodáva autu potrebné športové atribúty a zároveň mu ponecháva všetky vlastnosti auta určeného pre rodinu. A to cítiť najmä na zadných sedadlách, kde je priestor pre nohy s rozmerom až 941 milimetrov. Nezaostáva ani batožinový priestor s kapacitou až 611 litrov.

Volkswagen Golf R Variant
Výfukový systém bol špeciálne navrhnutý pre potreby Golfu R Variant

Jasná R(odová) identita

Dizajnu auto dominujú prvky charakteristické pre rodinu R od VW. Ide predovšetkým o mohutný predný nárazník s obrovskými nasávacími otvormi. Tie majú dohliadať na dostatočný prívod vzduchu pre obludu pod kapotou.

Bočnému pohľadu dominujú širšie prahy dverí vo farbe auta, masívnejšie blatníky a najmä obrovské, na želanie až 19-palcové, disky kolies.

Vzadu sa nachádza úplne nový nárazník s čiernym difúzorom a špeciálnym výfukovým systémom navrhnutým pre potreby auta tohto typu. Na výber je hneď z niekoľkých farieb. Nechýba typická R modrá Lapiz Blue Metallic, Pure White alebo Deep Black s perleťovým efektom.

Volkswagen Golf R Variant
Interiéru dominuje modrá a to dokonca aj na športových sedadlách

Nový 4MOTION a profil určený pre Nordschleife

Novinka ponúka nanovo vyvinutý pohon 4MOTION s funkciou R Performance Torque Vectoring. Tá umožňuje selektívne riadenie krútiaceho momentu na zadnej náprave zabezpečujúce lepšiu stabilitu na ceste. Tento pohon navyše nerozdeľuje krútiaci moment podľa potreby len na zadnú nápravu, ale taktiež aj na prednú. Pohon priamo spolupracuje s elektronickou uzávierkou diferenciálu a s adaptívnym podvozkom DCC. Aby bolo jasné, že ide o pravý športový kombík, Golf R Variant bol do posledného detailu odladený na Nordschleife na Nürburgringu.

Volkswagen Golf R Variant
Nový VW Golf R Variant bol odladený priamo na Nordschleife

Rýchlosť až 270 km/h za cenu, ktorá poteší

V príplatkovom balíčku R Performance má Golf R Variant aj dva jazdné módy navyše. Ide o špeciálny závodný mód, ktorý je určený pre náročné pretekárske trate. Druhým módom je profil Drift, ktorý umožňuje vodičovi odtrhnúť zadok a tým zvyšuje najmä zábavný faktor auta. No a to najdôležitejšie, v balíku R Performance je zahrnutá aj maximálna rýchlosť obmedzená na 270 kilometrov za hodinu. Normálne má Golf R Variant maximálku limitovanú na 250 km/h.

Volkswagen Golf R Variant
Na palube nechába ani najmodernejšia technika

Na svoju rodovú identitu odkazuje Golf R Variant aj vo vnútri. Vidíme tu krásne športové sedadlá. Interiér je ladený predovšetkým do čierno modrej farebnej kombinácie. Nechýbajú ani R-kové plakety či prešívanie volantu modrým stehom. Palubnej doske dominujú prvky v imitácii karbónu. Objednávky v Nemecku štartujú už 8. júla so základnou cenou 51 585 €.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie