Aktuality

Alternatíva existuje! Toyota na pretekoch prevetrala Corollu spaľujúcu vodík

Toyota na Fuji Speedway 2021

O tom, že sa Toyota odhodlala k veľmi zaujímavému testu sme už písali. Do pretekárskej verzie modelu Corolla namontovala trojvalcový motor s objemom 1,6 litra, ktorý poznáme z modelu Yaris GR. Rozdiel bol v tom, že tento motor spaľoval vodík. Aby automobilka upriamila pozornosť na projekt, rozhodla sa motor upraviť minimálne. Nádrže na vodík pochádzali z modelu Mirai, v prípade motora sa zmenili zapaľovacie sviečky a samozrejme aj palivové potrubie. Bude to stačiť na to, aby auto dokázalo obsolvovať náročné preteky na 24 hodín? Dnes už poznáme odpoveď.

Prečítajte si aj:


Pri neustálom vylepšovaní motorov je nevyhnutné inovovať aj palivá

Auto sa zúčastnilo pretekov Fuji Speedway v Japonsku, na trati však nevydržalo plnú porcie času.

Podľa informácií automobilky, však minimálne upravené auto dokázalo absolvovať 358 kôl, čo predstavuje vzdialenosť 1 634 kilometrov. Vodiči na trati strávili 11 hodín a 54 minút. Zo zostávajúcich 12 hodín a 6 minút bolo asi 8 hodín venovaných opravám a bezpečnostným kontrolám v boxoch, pričom na doplnenie vodíka boli potrebné asi 4 hodiny. Vzhľadom na to, že úprave auta venovali v automobilke veľmi málo času, sú tieto výsledky mimoriadne sľubné. Zostáva nám veriť, že technici Toyoty budú na technológií naďalej pracovať, vďaka čomu by sa mohla objaviť aj v sériových modeloch.

Toyota na Fuji Speedway 2021

Test teda v konečnom dôsledku potvrdil dlhodobo prezentovaný názor, že k znižovaniu emisií v osobnej doprave nevedie iba jediná cesta. Toyota verí, že spaľovacie motory na vodík môžu v budúcnosti zohrať významnú úlohu v dosiahnutiu emisného cieľa do roku 2050, kedy majú emisie CO₂ v porovnaní s rokom 2010 klesnúť o 90 percent.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie