Aktuality

Automobilka na Slovensku zastavuje výrobu! Problémy sú vážnejšie než sa očakávalo

20210518

Trnavská automobilka patriaca do koncernu Stellantis tento týždeň oznámila pozastavenie výroby kvôli vážnemu nedostatku polovodičových súčiastok. Dnes už o tomto probléme hovoríme ako o ďalšej globálnej kríze, ktorá ohrozuje viaceré odvetvia. Vznikla po tom, čo automobilky pre pandémiu a uzatvorené showroomy zredukovali svoje objednávky u dodávateľov čipov. Dopyt po nových autách však bol v druhom polroku výrazne vyšší než sa pôvodne očakávalo a dodávatelia si už medzitým našli nových klientov u výrobcov spotrebnej elektroniky. Ako by toho nebolo málo, tlak na prácu z domu spôsobil zvýšený záujem o nové počítače, a tak nedostatok čipov v konečnom dôsledku zasiahol nielen automobilky, ale tiež výrobcov spotrebnej elektroniky.

Výrobcovia čipov tak nestíhajú v dostatočnej miere zásobiť trh. Navyše dnes majú poprední producenti týchto súčiastok vážne problémy, ktoré ohrozujú výrobný proces. Taiwanské firmy na výrobu polovodičov totiž ovplyvnil nedostatok vody spôsobený najväčším suchom za posledné desaťročia. Takže už tak zlá situácia s dodávkou čipov sa pravdepodobne ešte zhorší.

Automobilky tak sú nútené pozastaviť produkciu vozidiel, pretože nemajú dostatok potrebných komponentov. Niektoré značky sa snažia riešiť súčasný problém naozaj kreatívne. Napríklad Peugeot začal opäť predávať model 308 výhradne s analógovou prístrojovkou, ktorá je z pohľadu počtu použitých polovodičov menej náročná na výrobu. V niektorých prípadoch ponúka zákazníkom až 400 eurovú zľavu, pokiaľ sa rozhodnú pre auto s klasickými budíkmi. Peugeot dúfa, že takto nebude musieť obmedziť výrobu nových áut pre nedostatok komponentov aj mimo Slovenska.

Trnavský závod nateraz priebežne informuje svojich zamestnancov prostredníctvom sociálnej siete Facebook o aktuálnom stave vo výrobe. Hlavnú výrobu pritom pozastavili už vo štvrtok, 20. mája a odstávka by mala pokračovať minimálne do konca týždňa.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie