AKTUÁLNE: Policajtom rušia menovky a pridávajú nové právomoci

Pripravovaná novela Zákona o Policajnom zbore č. 171/1993 Z. z. je vo vnútrorezortnom pripomienkovom konaní. Očakáva sa, že kľúčové body novely budú schválené.
Vydané  Text: 
Nový odborový zväz polície SR (NOZP) na svojej Facebook stránke zverejnil informáciu, že novela Zákona o Policajnom zbore je už v pripomienkovom konaní a v dohľadnej dobe by tak okrem ďalších zmien malo prejsť aj zrušenie menoviek policajtov. ### Rušenie menoviek policajtov vyžaduje prax NOZP, ale aj jednotliví príslušníci PZ už dlhodobo upozorňujú na potrebu **zrušenia menoviek policajtov**. Dôvodom má byť predovšetkým ochrana súkromia príslušníkov, ktorí sú kvôli svojej práci vystavení riziku zverejňovania ich mien, profilov na sociálnych sieťach a teda aj zverejňovaniu informácií o ich súkromí či rodinných príslušníkov. Táto potreba sa vystupňovala najmä v čase pandémie ochorenia COVID-19, keď musia policajti kontrolovať dodržiavanie bezpečnostných a hygienických opatrení a dostávajú sa do každodenných sporov s takzvanými antirúškarmi a nebezpečnými indivíduami. Antirúškari sa považujú za bojovníkov za slobodu a apel polície na dodržiavanie opatrení považujú za obmedzovanie ich osobnej slobody. Je častým javom, že si odfotia policajta, následne na rôznych Facebook stránkach zverejnia jeho meno, fotografie, prípadne adresu a odkazy na sociálne siete. Častokrát je súčasťou tohto konania aj vyzývanie k násilnostiam. Iba nedávno takto bez dovolenia zverejnil osobné údaje príslušníka Policajného zboru aj ex-predseda Najvyššieho súdu SR Štefan H. Dôvody zrušenia menoviek môžu nachádzať oporu aj v ochrane osobných údajov. Namiesto menoviek by tak civilisti mali možnosť identifikovať príslušníka prostredníctvom jeho identifikátora. Objavujú sa ale nepotvrdené informácie, že by menovky neboli zrušené úplne, ale iba pri vybraných činnostiach. Negatívne ohlasy na prípadné rušenie menoviek policajtov sú na internete časté a niektoré z nich oprávnené. Niektorí ľudia sa obávajú straty možnosti jednoduchej identifikácie príslušníka PZ, ktorý nekoná v súlade so zákonom alebo sa prejavuje násilne či vulgárne. Zapamätať si identifikátor, bez ohľadu na jeho tvar a formu, je totiž náročnejšie ako zapamätať si meno. Následné dohľadávanie totožnosti tohto príslušníka môže byť problém alebo môže byť „zametené pod koberec“, ak do veci vstúpia osobné známosti.

Môže vás mestský policajt zadržať? A čo všetko si môže dovoliť? Právomoci mestskej a obecnej polície musíte poznať spamäti!

Môže si mestský policajt vypýtať občiansky preukaz alebo ma predviesť na stanicu s putami? A môže zastaviť auto, ktoré nestavilo na stopke?

NOZP uviedol niektoré z ustanovení, ktoré sa nanovo formulujú v súvislosti s pripravovanými organizačným zmenami v Policajnom zbore: * v oprávnení § 17 absentovalo požadovanie potrebného vysvetlenia od osoby, ktorá by mohla prispieť k objasneniu skutočností dôležitých pre odhalenie trestnému činu * oprávnenie zaistiť osobu sa rozširuje z osoby pristihnutej pri páchaní priestupku aj na osoby, ktoré sa dopúšťajú iného správneho deliktu * o zaistení osoby podľa § 19 sa navrhuje spísať len úradný záznam namiesto aktuálne potrebného rozhodnutia o zaistení osoby * prehliadku dopravného prostriedku bude policajt oprávnený vykonať aj v prípade, ak je podozrenie, že používaním dopravného prostriedku, na dopravnom prostriedku alebo v súvislosti s dopravným prostriedkom bol spáchaný priestupok * zavádza sa nové oprávnenie pre policajta, a to oprávnenie umiestniť osobu do určeného priestoru * rozširuje sa oprávnenie uzatvoriť verejne prístupné miesta aj na prípady, kedy hrozí porušenie verejného poriadku * zavádza sa nové oprávnenie na zistenie požitia alkoholu alebo iných návykových látok. Všetky tieto novinky v zákone by mali prispieť k efektívnejšej práci policajtov nielen v súvislosti s kontrolou bezpečnostných a hygienických opatrení.
Reprofoto príspevku od NOZP (29.4.2021)

Za aké chyby za volantom vám „zoberú vodičák“? A na ako dlho?

Nepleťme si pojmy, poznajme svoje povinnosti i práva. V dnešnej poradni sa venujeme vodičským oprávneniam.




Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk





Pokračujte na ďalší príspevok »



Servis

Štatistika porúch ADAC 2024: Ktoré jazdené autá sú najviac a najmenej spoľahlivé? Majú elektromobily menej porúch?

  • Ktorý jednoduchý komponent najčastejšie paralyzuje autá? Štatistika porúch od ADAC je analýza zahŕňajúca 156 modelových radov vozidiel.

     Nová štatistika poruchovosti ADAC ukazuje nielen to, ktoré autá sa v roku 2023 kazili najčastejšie, ale aj to, či sú skutočne elektromobily spoľahlivejšie. 
  • Rozhovor

    Milovník áut Craig Ramsay o autách, šoférovaní a hokeji: Ako si užil vlajkovú loď Škoda Superb?

  • Craig Ramsay, tréner našej hokejovej reprezentácie, mal ako jeden z prvých na Slovensku možnosť na týždeň otestovať úplne nový model Škoda Superb.

     V exkluzívnom rozhovore pre Škoda Storyboard prezradil, ako sa mu jazdilo, akým je šoférom, čo pre neho znamená svet áut a čo vlastne poháňa prvého muža našej hokejovej reprezentácie? Samozrejme, podelil sa aj o to, ako vidí šance na prípadný úspech jeho zverencov na blížiacich sa hokejových majstrovstvách sveta.