Aktuality

POTVRDENÉ: Huawei predstavil svoje prvé športové SUV! Čoskoro príde aj na Slovensko

O vstupe technologických firiem do automobilového priemyslu sa otvorene hovorí takmer na dennom poriadku. Svoj záujem pripúšťa napríklad Apple, ktorý hľadá partnera na výrobu budúcich modelov. Nás však viac prekvapila správa z čínskeho autosalónu, kde pred niekoľkými dňami došlo k predstaveniu prvého elektromobilu od Huawei. Čínskeho výrobcu domáceho príslušenstva, počítačov a smartfónov na Slovensku už veľmi dobre poznáme, onedlho by však k nám mohol prísť aj ich prvý elektromobil. Ako je to možné? Huawei totiž bude pri výrobe áut spolupracovať s čínskou automobilkou Dongfeng, ktorá v týchto dňoch spustila predaj svojich modelov u nás. Nové SUV od Huawei tak v skutočnosti je len rebrandovaný model Dongfeng Seres SF5, ktorý by mal na Slovensko doraziť už v druhej polovici tohto roka. Totožné auto si tak budete môcť kúpiť aj v našich končinách, avšak ešte pod značkou pôvodného výrobcu.

Huawei Seres SF5 (elektrické SUV Dongfeng)

Dongfeng uvádza, že rozmermi bude elektromobil patriť k väčším SUV, čoho dôkazom je aj dĺžka 4 700 mm, šírka 1 930 mm a rázvor 2 875 mm. Pre zabezpečenie minimálneho odporu vzduchu bude mať na výšku len niečo cez 1 600 mm. Technická tabuľka sľubuje ďalšie zaujímavé údaje ako napríklad neuveriteľný výkon 510 kW (684 k) či krútiaci moment až 1 040 Nm. Tieto parametre zabezpečí dvojica elektromotorov (jeden vpredu, druhý vzadu) vrátane pohonu všetkých štyroch kolies.

Pozoruhodné má byť aj zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,5 s, pričom ručička rýchlomera sa zastaví na hodnote 255 km/h. Pohotovostná hmotnosť však bude, najmä kvôli veľkým akumulátorom s kapacitou až 90 kWh, pomerne vysoká na úrovni 2 370 kilogramov. Napriek tomu však výrobca sľubuje dojazd až 500 kilometrov v cykle NEDC, čo v realite môže znamenať využiteľných 350-400 kilometrov. Deklarované údaje sa však v závislosti od zdroja líšia, na presné parametre výkonu a zrýchlenia si tak budeme musieť nejaký čas počkať.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Testy

TEST: Kia Sorento je rodinné auto roka, ukážeme vám prečo

V Spojených štátoch sa Kia pochválila tým, že jej model Sorento v sedemmiestnej verzii získal ocenenie Najlepšie rodinné auto roka 2021. Súhlasíme s tým, že si Kia titul zaslúži a pozreli sme sa do takejto sedemmiestnej verzie, aby sme vám ukázali praktickú stránku tohto priestranného SUV.