Susedia svojpomocne upravili križovatku, aby bola bezpečnejšia: nepotrebovali k tomu ani cent

Zopár susedov si vyhrnulo rukávy a spravili to, čo mala byť práca vedenia mesta. Ukázalo sa, že riešenie problémov je niekedy skutočne jednoduché.
Vydané  Text: 
Keď sa do svojej práce nehrnie samotné mesto alebo správca cestnej komunikácie, je na obyvateľoch, aby proaktívne vyriešili problémy. Jedným takým problémom, ktorý sa podujali vyriešiť, bola križovatka typu T bez vodorovného značenia. Vodiči síce vedeli, ako je križovatka organizovaná, avšak bez vodorovného značenia sa vodiči dostávali do menších incidentov. Problém tkvel najmä v tom, že nebolo zrejmé, kde sa má vozidlo zastaviť, aby dalo prednosť v jazde autu jazdiacom po hlavnej ceste. Navyše dve vozidlá na vedľajších cestách mohli pôsobiť, že jazdia proti sebe, hoci v skutočnosti jedno z nich prichádzalo z pravej strany.
Križovatka predtým (foto: Dave Meslin - facebook.com/meslin)
Partia susedov na čele s istým Daveom Meslinom, ktorý na Facebooku zverejnil fotografie, si vyhrnula rukávy a spravila naozaj málo: na cestu kriedami nakreslili čiary a na zbytočnú časť cesty umiestnili lístie. Obyčajné lístie, ktoré popadalo zo stromov. Čo sa stalo potom? Vodiči v autách sa na tejto križovatke začali lepšie orientovať, presne vedeli, kde majú stáť a stratili dôvod na neistotu.
Križovatka s provizórnou úpravou (foto: Dave Meslin - facebook.com/meslin)
Rozdiel medzi pôvodným stavom a stavom po provizórnej oprave je mimoriadne významný. Tretia fotografia bola počítačom vytvorenou vizualizáciou toho, ako by mohla križovatka vyzerať po tom, čo sa zbytočná časť cesty zatrávni a ohradí chodíkom a obrubníkom. Vznikne tak nielen ďalšia zelená plocha, ale aj chodci v parku budú v bezpečnejšej vzdialenosti od cesty.
Križovatka, ako ju susedia plánujú upraviť (foto: Dave Meslin - facebook.com/meslin)
Či napokon tento susedský počin z roku 2017 dostal aj úradné schválenie a vyhotovenie križovatky v súlade so zákonom, sme sa už nedopatráli. Takéto susedské iniciatívy by sa určite zišli aj na Slovensku, pretože veľké zmeny sa začínajú tými malými. Nie je však pravda, že by sa Slováci vôbec nestarali o svoje najbližšie prostredie, chvíľami sa z médií dozvedáme o ľuďoch, ktorí z vlastnej iniciatívy upratujú a opravujú svoje okolie. Posledné slovo má však vždy lokálna autorita, či už obec, mesto alebo správca komunikácie, ktorí musia dielo zastrešiť aj formálne.








Pokračujte na ďalší príspevok »