Aktuality

POZOR! Vodiči do 24 rokov nesmú šoférovať auto s výkonom nad 80 kW. Aj také pravidlá platia v obľúbenej dovolenkovej destinácii.

dievča za volantom
Foto: Nadácia VW

Zatiaľ čo skúsenejší vodiči už poznajú bežné pravidlá cestnej premávky pri jazde v Chorvátsku, čerství držitelia vodičského oprávnenia by si mali dať pozor. Tamojšia legislatíva sa totiž na mladého vodiča pozerá o niečo prísnejšie než na Slovensku, za nedodržanie týchto pravidiel vám navyše môže hroziť nielen pokuta, ale aj odmietnutie plnenia poistnej udalosti v prípade nehody.

Tieto pravidlá je dôležité mať na pamäti aj v prípade, keď vozidlo zapožičiate mladšej osobe v rámci rodiny. Napríklad pri poskytnutí auta synovi alebo dcére na dovolenku s kamarátmi.

Za mladého vodiča Chorváti považujú od roku 2008 držiteľa vodičského oprávnenia vo veku do 24 rokov. Pre túto skupinu platí celoplošné zníženie rýchlostného limitu mimo obce o 10 km/h. To znamená, že mimo obce platí 80 km/h rýchlostný limit, potom maximálne 100 km/h na rýchlostných cestách a 120 km/h na diaľniciach. V prípade využitia mopedu je potom zakázané prekročiť rýchlosť 40 km/h.

diaľnica, cesta, D1

Mnohí dovolenkári tiež využívajú benevolentnejší prístup tamojších policajtov k alkoholu za volantom, keďže zákon povoľuje viesť motorové vozidlo aj pod vplyvom alkoholu do 0,5 promile. Táto tolerancia však neplatí pre mladých vodičov. Rovnako by si mladí vodiči mali dávať pozor aj na lieky, ktoré vplývajú na schopnosti riadiť vozidlo.

Posledné zaujímavé obmedzenie sa týka výkonu motora. Vodič do 24 rokov v Chorvátsku nesmie šoférovať osobné auto s výkonom motora nad 80 kW. Za porušenie je pokuta 1000 kún.

Druhým dychom však dodávame, že kontrola či pokutovanie zahraničných turistov za porušovanie týchto pravidiel je málo pravdepodobná. Treba však mať na pamäti, že v závislosti od zmluvy môžu v prípade porušenia týchto zákonov pri nehode niektoré poisťovne odmietnuť plnenie. Pred cestou si preto pozorne prečítajte zmluvné podmienky, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam.

VIDEOTESTY AMŠ

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?