Ako prihlásiť auto na dopravnom inšpektoráte? Pozrite si všetky dôležité informácie, ktoré by ste mali vedieť!

Kúpili ste si nové alebo jazdené auto či motorku? Na Slovensku či v zahraničí? Na tieto veci by ste mali myslieť pri ich prihlasovaní na Slovensku. A poradíme vám aj, ako môžete ušetriť.
Vydané Text: 
Prihlasovanie auta do evidencie je síce administratívny úkon, ktorý treba pretrpieť a niekedy zaňho aj zaplatiť nemalé peniaze, ale predsalen je to väčšinou začiatok niečoho pekného. Auto sa predsa kupuje aj srdcom. Prinášame vám pár užitočných rád, aby to celé prebehlo hladko. #### Aktuálne informácie Keďže niektoré predpisy sa môžu s nástupom novej vlády rýchlo zmeniť, odporúčame vám podrobne sa informovať na stránke Ministerstva vnútra SR – www.minv.sk. #### Vaše doklady Zoberte si so sebou váš platný doklad totožnosti a ak kupujete auto na firmu, tak aj originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list. #### Doklady od vozidla Základom je „veľký techničák“, alebo osvedčenie o evidencii časť II. V prípade dovezeného auta musí byť preložené. Výnimkou je, ak je v českom jazyku. Toto platí pre všetky cudzojazyčné dokumenty. Ďalej si nezabudnite doklad o nadobudnutí vozidla. To môže byť kúpna zmluva, faktúra alebo lízingová zmluva. Ak máte k autu COC doklad, vezmite pre istotu aj ten. Ak prihlasujete auto po tom, čo už predchádzajúci majiteľ vykonal odhlásenie vozidla na vaše meno (nižšie je podrobnejšie info), už nemusíte predkladať doklad o nadobudnutí vozidla, ako kúpno-predajnú zmluvu. Pre istotu si ho však vezmite so sebou aj tak. #### Poistenie Pre úspešné prihlásenie auta musíte predložiť doklad o uzatvorenom PZP, teda o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Pozor na splnomocnenia! Ak kupujete [auto na lízing](https://www.leaseplandrive.sk/nove-vozidla), potrebujete úradne overené splnomocnenie lízingovej spoločnosti. To isté platí, ak prihlasujete auto inému držiteľovi alebo vlastníkovi. Ak prihlasujete auto na firmu, bez splnomocnenia ho môže prihlásiť iba samotný živnostník alebo konateľ danej spoločnosti. #### Iné Ak vám bol na kúpu vozidla poskytnutý príspevok ako kompenzácia z dôvodu zdravotného postihnutia, vyžaduje sa aj doklad o poskytnutí tohto príspevku. Na záver sa psychicky pripravte na to, že budete platiť tzv. registračný poplatok, ktorý závisí od výkonu a veku auta.
### JAZDENÉ A DOVEZENÉ AUTÁ Ak ste si z členského štátu EÚ doviezli nové vozidlo s typovým schválením ES (t.j. max. 6 mesiacov staré, s nájazdom menej ako 6 000 km), musíte doniesť COC. Je potrebné priniesť aj potvrdenie vydané daňovým úradom o zaplatení dane z pridanej hodnoty v tuzemsku. Toto potvrdenie sa nevyžaduje, ak vlastník vozidla predloží osvedčenie o registrácii pre daň z pridanej hodnoty a potvrdenie daňového úradu o tom, že informoval daňový úrad o nadobudnutí nového dopravného prostriedku z iného členského štátu Európskej únie. Pri ojazdenom aute budete popri štandardných dokladoch potrebovať aj doklad o platnej technickej a emisnej kontrole. Autá dovezené zo zahraničia musia mať doklady preložené, výnimkou býva čeština. Spravidla odporúčame absolvovať novú technickú a emisnú kontrolu. Preklad dokladu o EK a TK totiž môže byť drahý a takto aspoň máte s TK a EK rovno na dva roky pokoj. Ak prihlasujete vozidlo z iného okresu SR, zoberte si so sebou tabuľky s EČV, pretože ich musíte odovzdať. #### Pozor! Odhlásenie už len so splnomocnením! Kedysi sa dalo auto odhlásiť na nového majiteľa bez jeho splnomocnenia. Keďže ľudia tento systém zneužívali, dnes to nie je možné a vozidlo odhlásite na nového majiteľa buď v jeho prítomnosti, alebo s úradne overeným písomným splnomocnením. Výnimkou je len odhlásenie na osobu blízku držiteľovi vozidla, alebo ak budúci držiteľ vozidla zaslal orgánu Policajného zboru plnomocenstvo prostredníctvom elektronickej služby zavedenej na tento účel. #### VIDEÁ AMŠ NA YOUTUBE
Vždy som túžil pracovať s autami a tento sen sa mi splnil v tej najdokonalejšej podobe. A nevyužil som ho len na to, aby som sa mohol voziť po meste. Chcel som autám rozumieť a vedieť ich čo najlepšie ovládať. Tak som si ako prvé auto kúpil staré BMW 328i. Po rokoch úprav (auta aj šoféra 🙂 ) som s ním na Slovakia Ringu už naháňal oveľa novšie a silnejšie autá. Vždy ma fascinovala jazda na hrane a tak na okruhu trávim čo najviac času. Či už pre zábavu, alebo občas ako inštruktor. Autá nehodnotím len podľa infotainmentu a objemu kufra, ale najmä podľa charakteru, techniky a jazdných vlastností. Obľúbené autá? Toyota GT86, Mazda MX-5, BMW M3 a Porsche 911 GT3.
ODPORÚČANÉ


Test motocykla

Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut. 
 • Predstavenie

  Viac dynamiky / Lexus UX 300h

 • Keď je niečo dobré, už sa toho nechytajte. Alebo to ešte vylepšite! Lexus sa pri svojom mimoriadne úspešnom modeli UX vybral tou druhou cestou. Obľúbený luxusný crossover je teraz ešte dynamickejší. Privítajte vylepšenú verziu UX 300h.

    
 • Rozhovor

  Prvoradá je spokojnosť našich zákazníkov, hovorí Erika Tanečková z TANEX TRNAVA, ktorý predáva aj SsangYong

 • Spoločnosť Tanex s. r. o. je tu s nami už vyše 30 rokov. Začala predajom ojazdených automobilov a časom sa vypracovala na obľúbeného predajcu a poskytovateľa širokého spektra služieb motoristom. Nedávno pribudla pod jej krídla aj značka SsangYong. To je skvelý námet na rozhovor s konateľkou spoločnosti, Erikou Tanečkovou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Auto pre život / Test Nissan Townstar Combi

 • Máte radi spontánnosť, žijete naplno a vychutnávate si, čo deň prinesie? Nissan Townstar je auto, ktoré vás pri tom rado bude sprevádzať.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024