Aktuality

Kia opäť pozastavuje výrobu na Slovensku, dočasne. Preruší kvôli klesajúcemu dopytu výrobu aj inde?

Provnanie Kia Proceed vs. Proceed GT vs. XCeed

Nedávno sme avizovali, že Kia ako prvá obnovuje výrobu automobilov na Slovensku, aj keď zatiaľ v obmedzenom režime. Ukazuje sa však, že situácia na trhu nepriaznivo ovplyvnila aj ich výrobu. V dôsledku výrazného poklesu odbytu preto zvažuje, že na istú dobu pozastaví výrobu vo svojich troch závodoch v Južnej Kórei a včera vyšla informácia, že sa výroba opäť pozastaví aj na Slovensku. Kia Motors Slovakia (KMS) avizuje, že pozastaví výrobu automobilov v Tepličke nad Váhom z vážnych prevádzkových dôvodov od pondelka 20. apríla do štvrtka 23. apríla 2020. Pripomíname, že závod v Tepličke nad Váhom na Slovensku je jediným výrobným závodom značky v Európe.

Výrazný pokles exportu sa týka najmä Európy a USA, ktoré sú novým epicentrom nákazy COVID-19. Podľa agentúry Reuters vedenie spoločnosti Kia Motors už preto začalo jednať s odborovými zväzmi v Južnej Kórei.

Predmetom jednania je prerušenie výroby v troch juhokórejských závodoch od 23. do 29. apríla. Aktuálne jednania stále prebiehajú, preto ešte nie je známe, či odbory tento plán podporia.

Automobilka sa k situácii vyjadrila nasledovne: „Kia Motors v súčasnosti zvažuje prerušenie výroby v niektorých kórejských závodoch v reakcii na pokles globálneho dopytu spôsobeného COVID-19. Rozhodnutie však zatiaľ nebolo urobené.“

Agentúra Reuters uvádza vo svojich štatistikách prepad exportu za prvých 10 aprílových dní v medziročnom porovnaní o 18,6 %. Z toho export vozidiel v danom období ukázal pokles o 7,1 % a export automobilových komponentov až o 31,8 %.

Podobné úvahy má aj druhá juhokórejská automobilka Hyundai, pod ktorú patrí aj Kia. Tá v období od 13. do 17. apríla pozastavila výrobnú linku modelu Tucson v meste Ulsan. Okrem Južnej Kórei a Číny pristúpili obidve juhokórejské automobilky k pozastaveniu výroby takmer vo všetkých svojich závodoch.

Prečítajte si aj:


Kedy dôjde k obnoveniu výroby v slovenských automobilkách? KIA tak už urobila, takto to tam vyzeralo

Redakcia (m)


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie