Aktuality

Unikátna Toyota 2000GT ide do dražby! Cena vám vyrazí dych

Toyota 2000GT

Toyota 2000GT sa preslávila aj vďaka kultovej Bondovke "Žiješ iba dvakrát" (1967) po boku Seana Conneryho, ktorej dej sa odohrával prevažne v Japonsku. Ten filmový však nemal strechu - urastený herec sa do vnútra aerodynamicky tvarovaného kupé nezmestil.

Tento konkrétny model patril známemu americkému pretekárovi Ottovi Lintonovi, ktorý bol jeho vlastníkom 30 rokov. Na zaoceánsky trh bolo dovezených len 62 exemplárov tohto modelu s volantom na ľavej strane. A toto je jeden z nich. Celkovo bolo však vyrobených len 351 kusov Toyoty 2000GT.

Toyota 2000GT
Vďaka zaobleným krivkám Toyoty 2000GT, pripomínajúcim fľašu od Coca Coly.
Zdroj: Toyota.sk

O čo najvernejšiu autenticitu vozidla sa postarali špecialisti z firmy Maine Line Exotics, ktorí laku Solar Red navrátili jeho pôvodný výzor. O štýlovosti auta svedčí palubná doska z palisandrového dreva, ktoré do auta dodávala značka Yamaha. Tento druh dreva slúži prevažne na výrobu nábytkov, luxusných podláh a ako je už aj pri firme Yamaha zvykom - hudobných nástrojov. Špecifickou časťou auta sú vyklápacie svetlomety, ktoré kvôli lepšej aerodynamike môžu ostať sklopené.

Toyota 2000GT
Svetlomety, ktoré sa sklápajú
Zdroj: Toyota.sk

Pod kapotou vrčí dvojlitrový radový šesťvalec s výkonom 150 koní, vďaka ktorému dokázala Toyota dosiahnúť rýchlosť 220 km/h. V minulosti tak zinkasovala viac ako 13 medzinárodných rekordov a vozidlo sa tešilo z množstva úspechov na rozličných pretekov. Za zmienku stoja preteky 24 hodín Fuji v roku 1967, takže nie je náhodou, že sa toto auto stalo legendou.

O dražbu sa stará spoločnosť RM Sothebys, tá sa bude konať od 1. do 2. mája a nesie názov THE ELKHART COLLECTION a pozostávať bude z viac ako 230 motorových áut, motocyklov, nákladiakov... Cena tohto historického kúsku by sa mohla vyšplhať na 800 tisíc dolárov.

------KONIEC ČLÁNKU------ Neprehliadnite tiež naše videá:

Rád skúšam nové veci a neznášam jednoliatý spôsob života. Práve vďaka tomu som sa dostal aj k písaniu článkov. V novinárskej branži sa pohybujem od roku 2015, začínal som ako kameraman a redaktor v košickej regionálnej televízií Naša (ktorá sa neskôr preorientovala na Košice:Dnes). 90% svojho času venujem video-tvorbe a fotografii, no popritom sa rád uvoľním aj pri ďalších kreatívnych prácach.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie