Aktuality

Consumer Reports 2020: rebríček najviac a najmenej spoľahlivých značiek a modelov áut

Consumer Reports 2019 - Toyota a Lexus

Japonské automobily majú povesť spoľahlivých vozidiel, ktoré slúžia dlhé roky bez vážnych porúch náprav, elektroniky či motora. Do celej veci, pochopiteľne, vstupuje množstvo vonkajších faktorov, od podnebia, správania šoféra, miery používania, až po preventívnu starostlivosť o auto, ale vo výsledku vieme zhodnotiť aspoň objektívne fakty.

Nemožno ignorovať skutočnosť, že v USA sa predávajú vozidlá homologizované pre tamojší trh a v porovnaní ich európskymi ekvivalentmi by sme našli rozdielnosti, no americká štatistika môže byť mienkotvorná aj pre európskeho zákazníka.

Tohtoročný Consumer Reports 2020 opäť využil bodový systém s tým, že čím viac bodov automobilová značka dostala, tým lepšie pre ňu a jej zákazníkov. Maximálny počet bodov bol 100, čím by sme mohli analógovo pretvoriť bodovací systém na percentuálnu mieru spoľahlivosti. Napríklad Lexus ako taký dostal 81 bodov, čo by znamenalo, že jeho autá sú priemerne spoľahlivé na 81 percent, hoci jednotlivé modely dosiahli ešte vyššej spoľahlivosti. Je to najviac spomedzi všetkých ostatných značiek, ktoré sú v predaji Spojených štátoch - teda vrátane tých európskych, japonských a juhokórejských.

Za najspoľahlivejšie auto Lexusu bol vyhlásený kompaktný sedan IS a ďalšie modely značky sa umiestnili aj na samostatnom zozname TOP10 najspoľahlivejších áut v Consumer Reports 2020. Štvrté miesto obsadilo esúvečko GX (91 bodov), siedme miesto s výsledkom 89 bodov pripadlo Lexusu NX a na desiatej pozícii sa umiestnil model GS s 87 bodmi.

Prečítajte si aj:


Poznáte Lexus GX? Toto je jeho najlepšia verzia, spája pravý off-road s mimoriadnym luxusom

Redakcia (s)


Nový Lexus GS F sa v roku 2020 zmení, pozrite si súhrn vylepšení

Oficiálna správa


Pre Lexus je to ďalšie ocenenie za spoľahlivosť v tomto roku. Vo februári zvíťazil japonský výrobca v prieskume U.S. Vehicle Dependability Study 2019 zorganizovanom americkou analytickou spoločnosťou J.D. Power a v polovici roka sa Lexus umiestnil na prvom mieste rebríčka spoľahlivosti britského motoristického časopisu What Car?

10 najspoľahlivejších značiek áut podľa Consumer Reports 2020

1. Lexus
2. Mazda
3. Toyota
4. Porsche
5. Genesis
6. Hyundai
7. Subaru
8. Dodge
9. KIA
10. Mini

10 najspoľahlivejších modelov áut podľa Consumer Reports 2020

1. Mazda MX-5 Miata
2. Toyota Prius Prime
3. Toyota Prius
4. Lexus GX
5. Hyundai Kona
6. Mazda CX-3
7. Lexus NX
8. Toyota 4-Runner
9. Mazda CX-9
10. Lexus GS

10 najmenej spoľahlivých modelov áut podľa Consumer Reports 2020

1. Chevy Colorado/GMC Canyon
2. Chevrolet Camaro
3. Jeep Wrangler
4. Alfa Romeo Giulia
5. Volkswagen Atlas
6. Volkswagen Tiguan
7. Acura MDX
8. Tesla Model X
9. Chrysler Pacifica
10. Chevrolet Traverse

Consumer Reports 2019 - Toyota a Lexus

Nižšie pokračuje správa prevzatá od 1st Class Agency

Japonský stupienok víťazov

Vynikajúci výsledok v hodnotení spoľahlivosti organizácie Consumer Reports získala aj Toyota, ktorá patrí rovnakému koncernu ako Lexus. Japonskému producentovi obľúbených áut priznali 77 bodov, čím sa značka umiestnila na treťom mieste. Lexus a Toyotu na stupienkoch víťazov rozdelila Mazda, ktorá tiež získala 77 bodov a skončila na druhom mieste.

Za najspoľahlivejšiu Toyotu bola vyhlásená Corolla Hatchback, v prípade Mazdy je najmenej poruchový kabriolet MX-5.

Prečítajte si aj:


Mazda MX-5 a Toyota Prius

Obe značky majú svojich zástupcov aj na zozname 10 najspoľahlivejších modelov automobilov, ktorú zostavila organizácia Consumer Reports. V prípade Toyoty sú to tri modely – hybridné Prius Prime (v Európe známy ako Prius Plug-in) a Prius, ako aj terénny 4Runner. Toyota Prius Prime obsadila druhé miesto v zozname s výsledkom 94 bodov a na treťom sa umiestnil Prius, ktorému bolo udelených 92 bodov. Toyota 4Runner získala výsledok 87, čo jej zabezpečilo ôsme miesto.

Aj značku Mazda reprezentujú tri autá. MX-5 sa umiestnilo na prvom mieste s výsledkom 95 bodov, šieste miesto patrí CX-3 s výsledkom 89, a deviate miesto pripadlo vďaka výsledku 87 bodov modelu CX-9. Jediným automobilom v rebríčku, ktorý nepochádza od japonského výrobcu, je kórejský Hyundai Kona.

FIAT v štatistike chýba

V prvej desiatke tohtoročného rebríčka sa umiestnila ešte jedna japonská značka - Subaru, ktorá obsadila siedme miesto. Ázijskú reprezentáciu dopĺňajú: piaty Genesis, šiesty Hyundai a KIA, ktorej pripadlo deviate miesto. V hornej časti tabuľky sa umiestnili ešte dve značky z Európy – Porsche tesne za stupienkom víťazov a Mini, ktoré obsadilo 10. miesto.

Do amerického rebríčka bolo zaradených celkom 30 výrobcov áut. Aby bola daná značka zahrnutá do hodnotenia, potrebujú analytici organizácie Consumer Reports dostatok údajov o najmenej dvoch modeloch, ktoré vyrába. Preto v rebríčku chýbajú značky ako napríklad Fiat alebo Land Rover.

Tohtoročné hodnotenie bolo založené na údajoch o 420-tisíckach automobilov.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Testy

Prvá jazda: Nový Hyundai i30 1.5 DPi a i30 Wagon N-Line 1.6 CRDi

Ako zvláda vylepšený Hyundai i30 s motorom 1.5 DPi mestské podmienky? A hodí sa do športovo ladeného kombi známy naftový motor 1.6 CRDI? Odpovede som sa snažil nájsť počas prvých jázd s hatchbackom a kombi i30 po facelifte. Veľa času som nepotreboval, autá presviedčajú o svojich kladoch už po prvých kilometroch.