Aktuality

Porsche Taycan 4S: Prekvapivá nižšia cena sa prejavila tam, kde to nikto nechcel

Od oficiálnej premiéry Porsche Taycan Turbo a Turbo S ubehlo iba šesť týždňov a už dnes nemecký výrobca odprezentoval ďalšiu verziu výkonného elektromobilu, Taycan 4S. Prekvapuje pomerne nízkou cenou, ktorá štartuje na výhodných 105 607 eur. Zdá sa vám to priveľa? Uvedomte si, že sa jedná o prémiové Porsche a športový elektromobil. Mať takéto čosi v garáži už za niečo vyše stotisíc, to je skrátka paráda.

Každé Porsche Taycan 4S bude obsahovať trakčné akumulátory s maximálnou kapacitou 79,2 kWh, zatiaľ čo verzie Turbo a Turbo S ponúkajú až 93,4 kWh maximálne kapacity. Tieto vyššie hodnoty Porsche označuje ako Performance Battery Plus. Batérie pritom poháňajú dvojicu elektrických motorov s maximálnym výkonom 390 kW (530 PS), vo výkonnejšej verzii až 420 kW (571 PS). Cena teda klesla na úkor výkonu - a toto určite nikto nechcel. 390 kW je však stále údaj, ktorý zásadným spôsobom vystupuje z radu aj výkonných áut.

Taycan 4S akceleruje z nuly na 100 km/h za minimálne 4,0 sekundy a dosahuje najvyššiu rýchlosť 250 km/h.

Porsche Taycan 4S (modelový rok 2020) © 2019 PORSCHE

S príplatkovým akumulátorom s kapacitou 93,4 kWh umožní čisto elektrický dojazd slušných 463 kilometrov. Je potrebné zohľadniť fakt, že Porsche s benzínovými alebo naftovými motormi vlastne nedosahujú ani toľko, pretože ich spotreba paliva môže počas „dynamickej jazdy“ presahovať čokoľvek, čo si môže bežný motorista predstaviť.

Zaujímavosťou je, že Porsche Taycan sa predáva aj s interiérom, ktorý je kompletne bez použitia organickej kože.

Porsche s koženkou je niečo, čo by sme ešte pred niekoľkými rokmi veľmi nechceli, ale vo svetle súčasných masívnych ekokampaní syntetická koža vlastne nevyzerá tak zle. Porsche tvrdí, že na dotyk a kvalitatívne je na nerozoznanie od tej organickej, teda porovnanie s lacnou koženkou nie je úplne na mieste.

Prečítajte si aj:


Prečo je Porsche Taycan tak výnimočný? A prečo dostal prívlastok Turbo, keď žiadne nemá?

ERIK STRÍŽ


AKTUALIZOVANÉ: Porsche Taycan naživo z Frankfurtu

ERIK STRÍŽ


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie