Aktuality

FOTO: Legendárny Defender oficiálne predstavený! Bude sa vyrábať na Slovensku.

Medzi najväčšie lákadlá tohtoročného frankfurtského autosalónu nepochybne patrí aj nový Land Rover Defender. Od ukončenia výroby predchádzajúceho (prehistorického) modelu už prešli 4 roky, no na základe prvých fotografií novej generácie vieme napísať, že sa oplatilo čakať.

Tí najvernejší si určite budú chvíľku zvykať na nový dizajn. Vidieť snahu o zachovanie väčšiny ikonických prvkov z predchádzajúceho modelu. Novinka bude dokonca meniť svoj celkový vizuál na základe výberu verzie: Explorer, Adventure, Country alebo Urban. Nebude chýbať ani trojdverová (090) či päťdverová (110) verzia modelu Defender. V najpraktickejšej konfigurácii tak môže offroad disponovať až siedmimi miestami na sedenie.

Land Rover Defender 2019 Frankfurt

Výrobca tvrdí, že nový model je najdrsnejším a najschopnejším Land Roverom vôbec. Kombinuje totiž novú platformu D7x s najmodernejšími technológiami a overenými konštrukčnými prvkami. Zabudnúť však musíte na rebrinový rám či tuhé nápravy. Defender využíva nezávislé zavesenie kolies vpredu aj vzadu a za príplatok bude dostupný aj so vzduchovým odpružením.

Krátky trojdverový model má na dĺžku 4,32 metra, respektíve 4,58 s rezervou na zadnej strane a rázvor 2 587 mm. Dlhšie päťdverové prevedenie potom meria od 4,75 až do 5,01 metra, pričom nápravy má od seba vzdialené 3 022 mm.

Land Rover Defender 2019 Frankfurt

Potešia aj krátke previsy a výborné nájazdové či prechodové uhly, ktoré bude navyše možné ešte trochu vylepšiť prostredníctvom vzduchového podvozka. Novinka sa nezľakne ani vody. Podľa použitého odpruženia sa brodivosť pohybuje od 850 do 900 mm. Pridajte k tomu schopnosť ťahať prívesy s hmotnosťou až 3,5 tuny a máte naozaj všestranného bojovníka.

Land Rover Defender 2019 Frankfurt

Veľkú pochvalu si zaslúži najmä interiér nového modelu. Dobrou správou je, že za volant by sa po novom mal zmestiť aj normálne vysoký človek s celými nohami, rukami aj hrudníkom. Sedadlá aj volant sú nastaviteľné vo viacerých smeroch tak ako v každom modernom aute. Zaujímavá je tiež možnosť vyklopenia tretieho sedadla medzi vodičom a spolujazdcom, ktoré je však vhodné najmä pre deti či domácich miláčikov.

Land Rover Defender 2019 Frankfurt

Pri bližšom pohľade na palubnú dosku môžeme zistiť, že automobilka odstránila manuálnu prevodovku zo svojej ponuky. Všetky nové verzie sa budú spoliehať na osemstupňový automat od firmy ZF. Pod kapotou je základom dvojlitrový naftový agregát SD4 s výkonom 200 alebo 240 koní a krútiacim momentom 430 Nm. Benzínovou alternatívou bude pre začiatok 2.0 Si4 s výkonom 300 koní a krútiacim momentom cez 400 Nm.

Land Rover Defender 2019 Frankfurt

Na vrchole bude stáť hybridný radový šesťvalec s maximálnym výkonom až 400 koní a krútiacim momentom 550 Nm dostupným už od 2 000 ot./min. Najsilnejší motor rozbehne krátky Defender na stovku za 6 sekúnd, najslabší diesel to zvládne do desiatich sekúnd. Maximálna rýchlosť sa bude pohybovať od 175 do 208 km/h v závislosti od výbavy a motora.

Ceny v zahraničí začínajú od 45 000 eur v najlacnejšej konfigurácii, Slovenské ceny ešte nie sú dostupné.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie