Aktuality

Naše video o 1.0 TSI si pozrelo už 100 000 ľudí. Názory na trojvalec sú rôzne.

Pod príspevkami sme nachádzali veľké množstvo komentárov týkajúcich sa porovnania atmosférických štvorvalcov s prepĺňanými maloobjemovými trojvalcami, ktorým mnohí majitelia áut jednoducho neveria. Rozhodli sme sa preto zobrať 1.0 TSI a porovnať ho s tradičným zástupcom benzínových atmosférických motorov – štvorvalcovou 1,6-kou.

Na prvý pohľad by sa pritom mohlo zdať, že po stránke výkonu má navrch práve modernejšia Scala. Automobilka však tvrdí, že Scala v najvyšších výbavových stupňoch váži až 1 386 kg, pričom naša Octavia vo výbave holobyt vážila len 1 280 kg. To znamená, že obe autá sú si pomerne vyrovnané a disponujú výkonom zhruba 80 koní na jednu tonu hmotnosti. Len pre upresnenie, išlo o verziu Tour z roku 2012 v dobrom stave s nájazdom len 95 000 km.

Škoda Scala 1.0 TSI vs. Škoda Octavia 1.6 MPI

Našim cieľom bolo absolvovať tri disciplíny. Tou prvou bolo zrýchlenie na rovinke bez záťaže. Pri tejto disciplíne Scala benefitovala najmä z dostatočnej zásoby krútiaceho momentu. Napriek opakovanému neskorému štartu sa autu pri zaradení druhého prevodového stupňa podarilo Octaviu dobehnúť. Na konci dostatočne dlhej rovinky už pritom získala náskok od 4 až po 10 metrov.

Po zhodnotení výsledkov nasledovalo pružné zrýchlenie so záťažou. To sa štandardne vykonáva na vyšších prevodových stupňoch, no my sme sa rozhodli zvýhodniť Octaviu, ktorej vrhoch výkonu a krútiaceho momentu je umiestnený vo vyšších otáčkach, a pre simuláciu sme zvolili tretí prevodový stupeň. Obe autá boli navyše plne zaťažené a dokonca prekračovali hodnotu maximálneho užitočného zaťaženia, na palube bolo spoločne s nákladom a technikou 550 kilogramov. Jemná úprava podmienok Octavii pomohla. Napriek tomu, že na Scalu strácala 50 Nm krútiaceho momentu, pri zrýchlení zo 70 km/h - 110 km/h bola pomalšia len o dve sekundy. To nie je vôbec zlé!

Škoda Scala 1.0 TSI vs. Škoda Octavia 1.6 MPI

Ale čo spotreba? S cieľom zistiť reálne hodnoty sme si vyskladali vlastný merací okruh, ktorý viedol cez diaľnicu, okresky aj dediny. Samotné prevýšenie na trase bolo minimálne, no obe autá sme zaťažili cementom. Spoločne s vodičom tak bolo na palube viac ako 350 kilogramov.

Priemernú spotrebu sme navyše počítali ručne, aby sme sa vyhli nesprávnym údajom z palubného počítača. Na konci trasy dlhej 75,8 kilometra dosiahla Octavia spotrebu 8,3 l/100 km. Za vyššiu spotrebu v tomto prípade môže nielen krátka päťstupňová manuálna prevodovka, ale aj jednoduchá klimatizácia s vyšším odberom výkonu. Škoda Scala sa dostala na úroveň 6,7 l/100 km.

Ako bude motor vyzerať po 100 000 km? Na túto otázu už odpovedal český expert Matrin Vaculík, ktorý na YouTube zavesil video s kompletne rozobratým motorom 1.0 TSI. Ako dopadol, si môžete pozrieť TU

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!
Vždy som túžil pracovať s autami a tento sen sa mi splnil v tej najdokonalejšej podobe. A nevyužil som ho len na to, aby som sa mohol voziť po meste. Chcel som autám rozumieť a vedieť ich čo najlepšie ovládať. Tak som si ako prvé auto kúpil staré BMW 328i. Po rokoch úprav (auta aj šoféra :-) ) som s ním na Slovakia Ringu už naháňal oveľa novšie a silnejšie autá. Vždy ma fascinovala jazda na hrane a tak na okruhu trávim čo najviac času. Či už pre zábavu, alebo občas ako inštruktor. Autá nehodnotím len podľa infotainmentu a objemu kufra, ale najmä podľa charakteru, techniky a jazdných vlastností. Obľúbené autá? Toyota GT86, Mazda MX-5, BMW M3 a Porsche 911 GT3.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie