Aktuality

Zomrel človek, ktorý zachránil Volkswagen a premenil ho na gigant! Toto bol Ferdinand Piëch:

Fero Piech

Zosnulý Piëch bol vnukom Ferdinanda Porsche, ktorý ho inšpiroval pokračovať v automobilovej tradícii. Svoju kariéru odštartoval práve v Porsche, neskôr však prestúpil do spoločnosti Audi, kde zažil svoje prvé úspechy. Vďaka nemu sa Audi začalo doťahovať na zavedené prémiové automobilky ako Mercedes-Benz či BMW, a to z časti aj vďaka inovatívnym modelom Quattro a 100. V roku 1993 zasadol do stoličky výkonného riaditeľa koncernu Volkswagen, ktorý v spomínanom období finančne krvácal.

Pod jeho vedením však automobilka začala opäť rásť a Piëch v priebehu niekoľkých rokov premenil Volkswagen na gigant, aký poznáme dnes. Do partie sa vďaka nemu pribrali aj ďalšie značky ako Škoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini či Porsche.

Volkswagen Phaeton 3.6 (2010)

Okrem toho, že bol fantastický manager, nedokázal zaprieť ani svoju lásku k automobilom a spoločne s najlepšími inžiniermi koncernu sa častokrát púšťal do divokých projektov. Bugatti Veyron mnohí obdivujú dodnes. Za zmienku stojí tiež menej úspešný, no technicky obdivuhodný Phaeton či ekologická trojkolka XL1.

Šéfom Volkswagenu bol v rokoch 1993-2002. Piëch bol potom povinný odísť do dôchodku vo veku 65 rokov na základe politiky spoločnosti Volkswagen, avšak zostal v dozornej rade a podieľal sa na strategických rozhodnutiach spoločnosti až do svojej nútenej rezignácie 25. apríla 2015. Aj vďaka autoritatívnemu spôsobu riadenia sa spoločnosť stala najväčším výrobcom automobilov v Európe.

Rakúšan Piëch zomrel v nedeľu po tom, čo skolaboval v reštaurácii. Mal 82 rokov.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie