Aktuality

Revolučné pneumatiky sú tu! Nedostanú defekt a vydržia oveľa dlhšie

Hoci funky vyzerajúce pneumatiky bez vzduchu už nejakú dobu existujú (Michelin ich vyvíja už od roku 2005), žiaden sériový kus ešte nebol namontovaný na bežné cestné auto, ktoré je dostupné pre masy. Zdá sa však, že to by sa mohlo zmeniť už v roku 2024, keď Michelin a GM oficiálne spustia predaj svojej novej pneumatiky s označením „Uptis“ (unikátny systém pneumatík odolných proti prepichnutiu), ktorá dostatočne replikuje vlastnosti normálnej pneumatiky naplnenej vzduchom.

Michelin tvrdí, že pneumatika Uptis dokáže vďaka vylepšeniu materiálu a štruktúry uniesť hmotnosť vozidla pri cestných rýchlostiach. Je totiž vyrobená z kompozitného kaučuku a sklolaminátu z umelej živice. Predchádzajúce verzie bezvzduchovej pneumatiky totiž nezvládali uniesť takú váhu, ani jazdiť pri dostatočne vysokých rýchlostiach.

Pneumatiky bez vzduchu

GM a Michelin tvrdia, že riziko defektu bude úplne eliminované (aby nie, keď je to bez vzduchu), ako aj nadmerné opotrebovanie spôsobené podhustením či prehustením pneumatiky. Tieto problémy sa stanú minulosťou a pneumatiky v konečnom dôsledku vydržia oveľa dlhšie ako tie štandardné. Ušetria sa tak suroviny, energia a emisie, ktoré sa takto produkujú na výrobu náhrad za 200 miliónov predčasne vyradených pneumatík. Airless pneumatiky budú tiež vhodné aj pre autonómne autá, ktoré "budú vyžadovať takmer nulovú údržbu pneumatík s cieľom maximalizovať ich prevádzkové schopnosti."

Prečítajte si aj:


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie