Aktuality

Jaguar XJ definitívne končí! Nástupca nepoteší žiadneho petrolheada:

Jaguar XJ

Model XJ je vlajkovou loďou britskej automobilky, s ktorou Jaguar konkuroval tým najluxusnejším sedanom na trhu. Oproti ním bol vždy viac zameraný na vodiča a zábavu za volantom, patril tak k najzábavnejším veľkým limuzínam na trhu s prémiovými autami. Na ohlásenie nástupcu sme preto netrpezlivo čakali, no najnovšie správy nás veľmi nepotešili.

Výroba aktuálnej generácie sa ukončí už 6. júna, budúcu generáciu majú Briti predstaviť v priebehu nasledujúceho roka. Podľa všetkého pôjde o akumulátorový elektromobil. Áno, čítate správne – čistý elektromobil. Malo by ísť o konkurenta pre Porsche Taycan alebo Audi E-Tron GT. Či bude novinka aj naďalej niesť označenie XJ, zatiaľ nevieme.

Špekuluje sa tiež o tom, že vznikne predĺžená verzia modelu. Tá by mohla podkúriť chystaným novinkám od Mercedesu (EQS) a budúcej generácii Audi A8, ktorá by tiež mohla byť elektrická. Vzhľad novinky by si mal naďalej zachovať nádych športovosti, no interiér by vďaka absencii spaľovacieho agregátu mal ponúknuť viac miesta pre cestujúcich.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Škoda Octavia Combi Ambition 2.0 TDI (foto: Tomáš Kelement)
Testy

Test Škoda Octavia Combi 2.0 TDI: Vzorný zamestnanec

Keď z jedného modelového radu predáte za 24 rokov viac ako 7 miliónov vozidiel z troch generácií, možno bez akýchkoľvek okolkov hovoriť o úspechu. Štvrtá generácia Octavie, ktorá prichádza na náš trh, má latku nastavenú naozaj vysoko. Dokáže ju preskočiť? Zisťovali sme so základným naftovým motorom.