Aktuality

Aký je skutočný dojazd elektromobilov? KIA to vysvetlila veľmi jednoducho

Elektromobily sú v automobilovom priemysle témou číslo jeden. Dnes považujeme za isté, že počet elektrických áut bude v priebehu nasledujúcich rokov stúpať na úkor tých so spaľovacím pohonom aj napriek tomu, že popri mnohých výhodách prinášajú významné obmedzenia.

Je to v prvom rade limitovaný dojazd na jedno nabitie, čo sa podieľa na budovaní nedôvery k novým technológiám pohonu. V druhom rade je to stále vysoká nadobúdacia cena elektrických vozidiel.

Cenu v najbližšej dobe automobilové koncerny výraznejšie neovplyvnia, momentálne nie je možné vytvoriť a predávať plnohodnotný elektromobil za menej ako 30-tisíc eur. S tým sa skrátka treba zmieriť, ale limitovaný dojazd je čosi, čo ľuďom spôsobuje ešte väčšie vrásky na tvári. „Veď nie je možné, aby som na aute za viac ako 30- alebo 40-tisíc eur išiel na Makarsku tridsať hodín...“ povie si jeden a celkom oprávnene. S elektromobilom to vychádza približne takto, ak nie je k dispozícii superrýchla nabíjačka.

kia e-soul

Do celej veci vnáša o poriadok značka KIA, ktorá tejto a ďalším podobným otázkam o elektromobiloch venovala samostatnú podstránku #GOelectric na svojom webe.

V prvej časti sa venuje dojazdu elektromobilu a obavám, či stačí na bežné používanie.

KIA uvádza, že polovica jázd autom je kratšia ako osem kilometrov. Môžete nesúhlasiť, že sa to netýka vás, pretože každý deň cestujete z domu a potom z práce na minimálne tridsať kilometrov dlhej trase, ale aj v takomto prípade sú informácie od Kie stále uspokojivé.

Elektromobily od značky KIA dosahujú dojazd na úrovni 455 kilometrov, čo je 56-násobok dĺžky takejto osemkilometrovej jazdy autom. Znie to celkom presvedčivo, ale stále platí, že by ste ako eventuálny budúci majiteľ elektromobilu mali okrem finančných možností zvažovať aj práve dojazd vozidla a váš životný štýl.

Ak často cestujete do zahraničia (alebo hoci na druhý koniec Slovenska), vlastníctvo elektromobilu vás môže výjsť pekne draho, ak berieme do úvahy čas strávený nabíjaním. Naopak, po finančnej stránke pravdepodobne ušetríte nezanedbateľné peniaze za palivo.

Prečítajte si aj:


Na čo vlastne vzťahuje 7-ročná záruka KIA a na čo už nie? Najčastejšie otázky a odpovede

ERIK STRÍŽ


Poznáme ceny elektrickej Kia e-Soul: Konečne ľudový elektromobil!

ERIK STRÍŽ


Erik Stríž je redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Ak vás zaujíma čokoľvek, od zákonov po detaily mojich testov áut, môžete ma kedykoľvek kontaktovať. Odpovedám každému. Moje testy píšem s ohľadom na reálneho zákazníka a nie ako marketingový prospekt. Pre neho je kúpa auta významnou životnou udalosťou, ktorá ho stojí značnú časť príjmov. Preto sa často venujem praktickým záležitostiam, ako spotrebe, schopnosti motora zvládať záťaž, batožinovému priestoru či variabilite.
Kontakt: erik@striz.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT (foto: PANER 2020 pre auto motor a šport)
Testy

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT: Miss Kia

Už ste počuli o tom, že dizajn predáva? A že o autách to platí viacnásobne? A veríte tomu? Ak áno, tak vám je jasné to isté čo nám. Že Kia XCeed vám začne robiť radosť už vtedy, keď sa na ňu budete pozerať. A s najsilnejším benzínovým motorom? Ešte viac.