Aktuality

Diaľničiari získali úctyhodné ocenenie za hranicami Slovenska

MOSTY 2018
Zdroj: NRZP.CZ

Národná rada osôb so zdravotným postihnutím v Českej republike (NRZP ČR) organizovala ceremoniál spojený s oceneniami za prínos pre hendikepovaných ľudí.

Z viac ako 50 návrhov sa v šestnástom ročníku medzi ocenenými v ankete MOST 2018 umiestnili Pardubický kraj, divadelný súbor Slunovrat a tiež Národná diaľničná spoločnosť a. s. Zaslúžene, keďže diaľničiari ešte v roku 2018 naviazali spoluprácu s občianským združením Bez bariér a následne oslovili 3 najväčšie čerpacie stanice na slovenských diaľniciach. Výsledkom spolupráce sú bezbariérové toalety na vybraných odpočívadlách a na čerpacích staniciach slovenských diaľnic a rýchlostných ciest. Tie nesú súhrnný názov EUROKĽÚČ. „Sme radi, že naša podpora zdravotne postihnutým občanom formou rôznych debarierizačných opatrení prekračuje aj „bariéry“ akými sú štátne hranice krajín, aby sme si boli bližšie.“, vyjadrila sa NDS na svojej webovej stránke.

Aké novinky priniesla spolupráca s O.Z. Bez bariéry?

• podarilo sa nainštalovať systém EUROKĽÚČ na toaletách vybraných odpočívadiel NDS a čerpacích staniciach na rýchlostných cestách

• hraničné priechody budú "schodnejšie" aj pre ľudí, s načúvacím prístrojom. NDS na nich nainštalovala indukčné slučky

• niektoré odpočívadla sa môžu pýšiť plynulými nábehmi a zjazdami na chodníkoch bez navýšenia, vyhradili parkovacie miesta pre ŤZP občanov v blízkosti toalety

Aké novinky chystajú v roku 2019?

• sprístupniť prebaľovacie pulty pre imobilných občanov

• vylepšenie mobilnej aplikácie „Pomoc na diaľnici“, aby boli viac k dispozícií ŤZP občanom v prípade núdze.

Rád skúšam nové veci a neznášam jednoliatý spôsob života. Práve vďaka tomu som sa dostal aj k písaniu článkov. V novinárskej branži sa pohybujem od roku 2015, začínal som ako kameraman a redaktor v košickej regionálnej televízií Naša (ktorá sa neskôr preorientovala na Košice:Dnes). 90% svojho času venujem video-tvorbe a fotografii, no popritom sa rád uvoľním aj pri ďalších kreatívnych prácach.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie