Za akých okolností môžete prejsť cez železničné priecestie, keď bliká červená?
Nehody na železničných priecestiach nie sú tak časté ako iné dopravné nehody, platí však, že vinníkom je vždy vodič motorového vozidla, chodec či cyklista nerešpektujúci základné pravidlá.
Vydané Text: Erik Stríž


Nezabezpečené železničné priecestie

Zabezpečené (chránené) železničné priecestie
### Čo robiť, ak stále bliká červená – možná výnimka zo zákazu prejazdu Občas na semafore na železničnom priecestí nastane porucha a neustále blikajú červené svetlá. Bohužiaľ, **ani v takomto prípade nemôžete cez železničné priecestie prejsť**, pretože ako nezainteresovaný nemôžete vedieť, že sa skutočne neblíži vlak. Ak je očividné, že sa jedná o poruchu signalizácie, kontaktujte železnice alebo číslo 158 a uveďte číslo priecestia JIČ, o ktorom píšeme nižšie. Železnice následne vyšlú pracovníka, ktorý sa postará o riadenie dopravy a odstránenie poruchy. V krajnej núdzi možno využiť zákon, konkrétne paragraf 29. Tento paragraf uvažuje o jednej alebo viacerých osobách zodpovedných za riadenie prejazdu cez železničné priecestie v prípade poruchy signalizácie. Za krajnú núdzu však nemožno považovať cestu do práce alebo poháhľanie sa na spoj.

Dopravné značenia súvisiace so železničnými priecestiami
Zdroje:
ŽSR 1, ŽSR 2, Wiki Ako sa zachovať keď na železničnom priecestí svieti stále červená?
Inzercia

Erik Stríž
Erik Stríž je slovenský motoristický novinár, bývalý šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Jeho autorské portfólio zahŕňa spravodajstvo, testy automobilov, motocyklov a úžitkových vozidiel a dopravnú poradňu. Zvýšenú pozornosť venoval legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti. Je tiež autorom dizajnu a loga webu Autoviny.sk
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na redakcia@imotormedia.sk