Aktuality

Používanie hands-free za volantom má veľký problém, môže to byť dôvod na jeho zakáz

Android Auto
Systém Android Auto ako infotainment v automobile

Podľa štúdie, ktorú zverejnil časopis Transportation Research, vodiči, ktorí počas šoférovania vedú akúkoľvek konverzáciu, zachytia vizuálne menej hrozieb na cestách, ktorým by mali predchádzať. Ich perspektíva je tiež zmenšená a obmedzuje sa na oveľa menšiu časť priestoru ako keď sa venujú iba jazde. Ich posúdenie rizika je veľmi obmedzené, dokonca ho často nerozoznajú ani keď ho majú priamo pred očami. Tieto zistenia platia rovnako v prípade, keď šofér telefonuje priamo, ako aj s hands-free.

Pod pojmom „hands-free“ v tomto prípade rozumieme hlasitý odposluch na telefóne, slúchadlá alebo aj prepojenie telefónu s autom cez Bluetooth.

Prečo to tak ale je? Mohlo by sa predsa zdať, že zatiaľ čo konverzácia si vyžaduje najmä verbálne schopnosti, šoférovanie si vyžaduje najmä vizuálne vnímanie, čiže by sa nemali vzájomne ovplyvňovať. Výskumníci však zistili, že konverzácia využíva viac zdroj vizuálneho spracovania ako predpokladali. Počas konverzácie totiž zapájame aj vizuálnu predstavivosť, čo zaneprázdňuje mozog natoľko, že potom pomalšie spracováva vizuálne podnety z prostredia. Tak sa môže ľahko stať, že si vodič nevšimne hroziace riziko na ceste.

A tu narážame na uávažný problém aj pri používaní hands-free počas šoférovania.

Aj keď je pravda, že šofér môže používať obe ruky na šoférovanie, jeho myseľ je zamestnaná rozhovorom a ťažšie preto vníma podnety z okolia. Už len obyčajná otázka ako “Kde si mi prosím dal ten šanón s faktúrami?” si vyžaduje zapojenie vizuálnej predstavivosti. Pri inom type konverzácie dokonca stačí, keď si vodič predstaví osobu, s ktorou sa rozpráva.

Aký význam má teda používanie hands-free a aký zákaz telefonovať s mobilom v ruke počas šoférovania? Pri šoférovaní nie je dôležité iba vnímať možné riziká z okolia, ale tiež mať kontrolu nad vozidlom a riadiť ho. A na to potrebuje vodič predovšetkým ruky. Aj tak však platí, že oba spôsoby telefonovania počas jazdy sú nebezpečné a najbezpečnejším spôsobom používania mobilu v aute, je nepoužívať ho vôbec.

Dvojitý meter?

Špecifickou konverzáciou počas jazdy je rozprávanie sa so spolujazdcom. Tá však predstavuje oveľa menšie riziko ako telefonovanie, pretože môže sledovať situáciu v premávke spolu s vodičom, upozorniť ho na možné riziko, prípadne môže prerušiť konverzáciu, keď vidí, že dopravná situácia je náročnejšia a šofér sa potrebuje sústrediť.

Človek, s ktorým telefonujete, nemá možnosť odhaliť takéto riziká a prispôsobiť tak rozhovor požiadavkám premávky. Pre vodiča je tiež náročnejšie sústrediť sa na takúto konverzáciu, keďže nemá ako vnímať neverbálne prejavy a musí tak viac zapájať svoju predstavivosť.

Ak platí, že telefonovanie za volantom je zakázané, prirodzene by to malo platiť aj pre používanie hands-free. Dnes si ale nevieme dobre predstaviť, ako by sa dalo takéto nariadenie zaviesť do praxe, pretože aj samotné automobilky ponúkajú riešenia pre bezpečnejšie telefonovanie a z Bluetooth pripojenia sa stal medzičasom štandard. Je však isté, že sa problematikou telefonovania za volantom ešte budú autority zaoberať a môžeme očakávať, že sa v tomto kontexte ešte budú diať zmeny.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie