Kanaďania nahradili hotelové izby autami, napokon je to celkom dobrý nápad

Nová idea spojenia ubytovania s prepravou si vyžiada nielen ďalší technologický pokrok, ale aj zmenu myslenia ľudí.
Vydané Text: 

Svet sa vďaka moderným technológiám výrazne zmenil a očakávame, že v priebehu nasledovných desaťročí sa tento vývoj nezastaví. Práve naopak, možno predpokladať dramatické zmeny v spôsoboch prepravy, v bývaní i krátkodobom ubytovaní. Istotne, kým prídu nové trendy aj na Slovensko, chvíľu to potrvá, ale v Kanade už dnes špekulujú nad tým, ako spojiť hotely a dopravné prostriedky novej generácie. Torontské štúdio s názvom Aprilli vytvorilo vskutku pôsobivý koncept spojenia apartmánového ubytovania s prepravou. Koncept počíta s amartmánmi na kolesách, ktoré budú riadené autonómne a ich cetrá budú hotelové rezorty, v ktorých si zakazníci oddýchnu, prípadne využijú voľný čas. Podstatou tohto riešenia je vyhovenie modernému životnému štýlu, ktorý počíta s prácou na cestách a súčasne potrebou presúvania sa medzi vzdialenými mestami.
V prvom rade nás ako motoristický magazín zaujali obytné minibusy pre jedného pasažiera, eventuálne pre dvojicu. Majú kompaktný dizajn, ale veľké rozmery. Riadené sú plne automaticky pomocou autopilota, zákazník má možnosť počas jazdy oddychovať, spať, pracovať alebo študovať. Pre tieto účely má vyhradené interiérové sektory. Keď tento autonómny minibus dorazí do svojho cieľa – teda do hotelového rezortu v podobe niekoľkopodlažného parkoviska – zákazník má možnosť využiť vybavenie centra pre aktívny oddych, napríklad bazén, sauny, spoločenské priestory a podobne.
Uvedený koncept teda počíta s technológiami, ktoré dnes ešte neexistujú alebo sú iba vo vývoji. Nie je to iba dokonalý autopilot, ale aj umelá inteligencia, ktorá by bola potrebná k realizácii smelého projektu.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.