Počuli ste už o Tatre 603 X Coupé? Po viac ako 50 rokoch ju plánujú konečne vyrobiť!

Koncept konečne uzrie svetlo sveta.
Vydané , zverejnil

V pobočnom závode značky Tatra plánovali koncom 60-tych rokov výrobu novej generácie slávneho modelu 603. Tatra na Mlynské Nivy presunula kompletný vývoj osobných áut, pretože českí konštruktéri sa v tom čase venovali iba tým nákladným. Na Slovensku fungovalo oddelenie pre vývoj podvozkov, motorov, karosáreň a mali sme tu dokonca aj vlastné výpočtové stredisko.

Jedným z pokusov o modernizáciu Tatry 603 bol prototyp X, z ktorého neskôr dokonca vzišla aj funkčná verzia makety X-5. Podobne ako predchádzajúci sedan s označením A, ani tento návrh sa do výroby nakoniec nedostal. Odvodené kombi a dvojdverové GT zostali až dodnes len na papieri. Slovenské múzeum dizajnu sa po viac ako päťdesiatich rokoch rozhodlo vyrobiť laminátovú maketu dvojdverovej verzie v mierke 1:1 a v súčasnosti dokonca spolupracujú aj so samotným autorom konceptu, Jánom Cinom. Koncept by mal byť zhmotnený najneskôr do roku 2020.

Pozrite si prvé vizualizácie projektu:

Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!


Pokračujte na ďalší príspevok »TEST HECHT COCIS RED: Ako jazdí elektrický skúter za 1599 eur?

  • Zvažujete kúpu jednoduchého elektrického skútra od značky Hecht? Prečítajte si našu recenziu, v ktorej sumarizujeme naše skúsenosti s týmto nápadným a prekvapivo lacným elektrickým skútrom. Je určený do mesta, stačí vodičský preukaz na auto a vyžaduje minimálnu údržbu. Stojí toľko, čo lepší mobil, čo prirodzene vzbudzuje zvedavosť a možno aj pochybnosti.