PORADŇA

Tehotné za volantom: existuje hranica, dokedy môže tehotná šoférovať? Zásady, ktoré by ste si mali osvojiť

Niektoré ženy môžu mať obavy, či je ich dieťa v bezpečí, ak sa pripútajú bezpečnostným pásom. Tieto obavy sú spravidla neopodstatnené, rovnako ako obava zo šoférovania ako takého.

Napriek tomu existuje viacero zásad, ktorých by sa mali tehotné držať.
Vydané  Text: 

Každá budúca mamička by mala poznať aspoň základné pravidlá pre dopravu v aute a osvojiť si ich, aby nevystavovala zbytočnému riziku seba a svoje dieťa.

Bezpečnostný pás sa zapína vždy. Iba s jedinou výnimkou.

V centre pozornosti u tehotných žien sú najmä poranenia brucha a panvy. Riziko, že sa vám pri nehode udeje smrteľný úraz v dôsledku nepripútania sa bezpečnostným pásom, je enormné a pri tehotných to platí dvojnásobne. Riziko smrti nenarodeného dieťaťa pri havárii je u nepripútaných tehotných žien prirodzene vyššie než u pripútaných osôb.

Ženy však majú majú často strach z bezpečnostných pásov, pritom by mali používať najmä v období gravidity. Výhovorky, že tehotné cestujú väčšinou iba na krátke vzdialenosti, prirodzene neobstoja. Najviac nehôd sa stáva práve cestou do práce, na nákup alebo k lekárovi – teda na krátkych trasách.

V období tehotenstva by si mali ženy na dlhých cestách robiť častejšie prestávky a uvoľniť sa spod prípadného tlaku bezpečnostného pásu. Strach z toho, že bezpečnostný pás poraní dieťa v lone matky, je neopodstatnený, ak je žena pripútaná správne.

Existuje jedna výnimka, kedy tehotná žena nemusí používať bezpečnostný pás v aute, ide však o veľmi špecifickú záležitosť. Ak jej z nejakého dôvodu bezpečnostný pás spôsobuje ťažkosti, môže po konzultácii s lekárom požiadať o vystavenie dokumentu s názvom Lekárske osvedčenie o oslobodení od použitia bezpečnostných systémov vozidla. Toto osvedčenie sa však vystavuje prevažne ľuďom s vážnymi zažívacími problémami a dôvodom na jeho vystavenie spravidla nie je ani rizikové tehotenstvo ako také.

Ako sa pripútať bezpečnostným pásom?

Nezávisle od toho, na ktorom sedadle auta budúca mamička sedí, mala by vždy použiť trojbodový bezpečnostný pás. To je ten bežný, ktorý dnes nachádzame v každom aute. Spodný popruh bezpečnostného pásu musí prechádzať čo najnižšie popod brucho.

Inzercia

Inzercia

Ďalšia časť pásu, ktorá smeruje od kotevného bodu šikmo cez telo k dverám, musí prechádzať pomedzi prsia a ponad brucho.

Spodná časť pásu sa nikdy nesmie dostať do polohy, kde by prechádzala cez bruško mamičky. Pás by nikdy nemal skĺznuť z pleca. Medzi bruchom a volantom musí byť zachovaná čo možno najväčšia vzdialenosť.

Ženy vo vysokom stupni tehotenstva by už nemali samy viesť vozidlo. Pevná hranica, dokedy môže tehotná žena šoférovať, však neexistuje, pretože všetko závisí od priebehu gravidity. Ak sa dostavujú nepríjemné príznaky tehotenstva, ako zvracania, opuchy nôh, nevoľnosť alebo kolísanie tlaku, vtedy je šoférovanie nežiadúce a rizikové aj v prvých mesiacoch tehotenstva.

Inzercia

Zásady cestovania autom pre tehotné:

  • používať bezpečnostný pás
  • robiť častejšie prestávky s prípadným „cvičením“
  • požívať dostatok tekutín
  • necestovať sama a v horúčavách
  • nosiť pohodlné oblečenie a obuv
  • v prípade akejkoľvek autonehody sa nechajte čo najskôr vyšetriť lekárom, hoci sa cítite byť v poriadku
  • vždy mať pri sebe tehotenský preukaz

Na záver dodajme, že ostatní účastníci cestnej premávky by si pre prípad nehody s tehotnou ženou mali osvojiť zásadu: Pri poskytovaní prvej pomoci pri nehodách prioritne zabezpečiť životné funkcie tehotnej ženy!
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk


ODPORÚČANÉ