Fotogaléria:Škoda Rapid Spaceback 1.6 TDI 105 hp Green tec

Spoločnosť Apple tlačí na urýchlenie vývoja svojho elektromobilu. Ten údajne plánuje uviesť na trh už v roku 2025. Túto informáciu vo štvrtok zverejnila agentúra Bloomberg News. Podľa spoločnosti Apple, by ich ideálne auto nemalo mať volant ani pedále. Spoločnosť sa tak začína viac sústrediť na vývoj technológie pre plne autonómne riadenie s cieľom vyriešiť technickú výzvu,… Prečítať celé


Spoločnosť Apple tlačí na urýchlenie vývoja svojho elektromobilu. Ten údajne plánuje uviesť na trh už v roku 2025. Túto informáciu vo štvrtok zverejnila agentúra Bloomberg News.

Podľa spoločnosti Apple, by ich ideálne auto nemalo mať volant ani pedále. Spoločnosť sa tak začína viac sústrediť na vývoj technológie pre plne autonómne riadenie s cieľom vyriešiť technickú výzvu, ktorej čelí celý automobilový priemysel.

Interiér vozidla by mal byť od začiatku navrhnutý okolo zážitku z autonómnej jazdy. Taktiež by mal byť zameraný aj na pohodlie cestujúcich. Úsilie spoločnosti vytvoriť auto začalo už v roku 2014. V rámci projektu Project Titan začala navrhovať svoje vlastné vozidlo úplne od základov. Projekt však od vtedy prešiel mnohými úpravami plánu vývoja a zmenami v stratégii.

Vývoj plne autonómneho riadenia

Automobilový tím spoločnosti Apple v posledných rokoch pracoval na dvoch verziách autonómneho riadenia. Vyvíjali model s obmedzenými možnosťami autonómnej jazdy, podobne ako mnohé súčasné automobily s funkciou autonómneho riadenia, ale tiež pracovali na plne autonómnej verzii. Spoločnosť uviedla, že táto verzia by nemala vôbec vyžadovať ľudský zásah do riadenia, zatiaľ čo prvá verzia by sa mala starať len o riadenie a akceleráciu.

Pod novým vedením Kevina Lyncha sa však vývojári projektu sústreďujú len na druhú možnosť s plne autonómnym riadením. Keďže spoločnosť Apple vstúpila do sveta elektromobilov o niečo neskôr, snaží sa takto získať prvenstvo aspoň v oblasti autonómneho riadenia. Pravdepodobne práve preto Lynch presadzuje auto s plne autonómnym riadením a urýchľuje jeho vývoj. Pred uvedením takejto technológie však bude musieť projektový tím prekonať viacero prekážok a uskutočniť mnoho testov týkajúcich sa bezpečnosti, ktoré sa urýchliť nedajú.

Spoločnosť Apple [Unsplash]

Spoločnosť Apple [Unsplash]

Ťažkosti pri vývoji plne autonómneho riadenia

Spoločnosť Tesla je aktuálne lídrom na trhu s elektrickými vozidlami, no mnohí uvádzajú, že jej systém riadenia je pravdepodobne ešte roky vzdialený od plne autonómneho. Aj ďalšie spoločnosti vyvíjajúce technológiu autonómneho riadenia sa stretli s problémami. Spoločnosť Uber, ktorá sa tiež pokúšala o vývoj tejto technológie, súhlasila minulý rok s predajom svojej divízie zameranej práve na túto problematiku.

V posledných rokoch dopyt po elektrických vozidlách prudko vzrastá, nakoľko sa krajiny a zákazníci začali viac zaujímať o životné prostredie. Na základe toto sa trhová hodnota spoločností vyrábajúcich elektromobily zvýšila nad hodnotu tradičných výrobcov automobilov. Výrobou svojho vlastného elektromobilu sa tak k Tesle a ďalším výrobcom elektrických vozidiel chce pridať aj spoločnosť Apple.

Šanca že Apple termín stihne je 65%

Podľa analytika Dana Wedbusha je 60 až 65 percentná šanca, že spoločnosť Apple v roku 2025 svoje auto predstaví. Dodal, že spoločnosť svoj elektromobil určite vytvorí, no otázkou je, či to stihne do roku 2025.

Podľa informácií, ktoré uviedla agentúra Bloomberg, boli ohľadne tohto dátumu skeptickí aj ľudia pracujúci na tomto projekte. Ak by však spoločnosť nedokázala dosiahnuť svoj cieľ do roku 2025, môže buď odložiť predstavenie svojho elektromobilu, alebo začne predávať auto aj bez technológie plne autonómneho riadenia. Spoločnosť Apple však správu odmietla komentovať.

Inzercia

 

 

Zdroje: Gadgets 360, AppleInsider, Bloomberg

Pokračujte na ďalší príspevok »Inzercia

Advertisement