Testy

VIDEO: Prvýkrát sme si ohmatali Subaru Forester e-Boxer 2020

Elektrina v teréne?

Motor typu boxer patrí do DNA značky Subaru. Má niektoré nesporné výhody. Tým, že jeho piesty sa pohybujú vodorovne, má motor nižšiu stavbu, nižšie ťažisko a zároveň menšie energetické straty v kľukovom mechanizme. Prejavuje sa to hladkým chodom s minimom vibrácií a veľmi dobrými jazdnými vlastnosťami. Tie ešte podporuje aj stály pohon všetkých kolies. Takže prejazdy zákrut aj terénu so Subaru sprevádza o čosi širší úsmev ako v prípade iných automobilov. K moderným Subaru patrí aj automatická prevodovka CVT. A práve tá zohráva pri boji s emisiami kľúčovú úlohu. Hybridný pohon sa konštruktérom podarilo zabudovať priamo do nej, takže pôsobí priamo na výstupný hriadeľ. Vďaka tomu dokáže elektromotor pri nízkych rýchlostiach poháňať vozidlo bez toho, aby sa musel zapájať spaľovací motor. Ideálne v meste, ako sme sa však presvedčili, elektrina dokáže potiahnuť auto aj v teréne.

Subaru Forester e-Boxer

Hovoríme o Subaru, ale v ktorom modeli sa táto technológia dostane na slovenský trh?

Najprv to bude v modeli Forester, ktorý sa u nás začne predávať koncom roka. Technológiu sa do vozidla podarilo zapracovať mimoriadne elegantne. Batéria sa nachádza pod podlahou batožinového priestoru a nijako nezmenšuje jeho objem. Tam, kde zvyčajne býva rezerva. Keďže Subaru má bezpečnosť na najvyššom mieste svojich hodnôt, batéria dostala svoj samostatný rám, ktorý ochráni batériu aj pri náraze zozadu do stĺpa. K hybridnému pohonu patria potom ešte vysokonapäťové káble a riadiaca jednotka. Schopnosti hybridného pohonu sme preverili pri jazde do kopca po skalách, na motokrosovej trati, na lesných cestách so zemitým aj s piesčitým podkladom, ako aj na bežných cestách.

A čo spotreba?

Súhra elektrického aj konvenčného pohonu je zladená tak, že ak by sme na malom displeji na vrchu palubnej dosky nemali nastavené zobrazenie toku energie, ani by sme necítili, ktorý pohon nás práve ťahá vpred. A ťahali nás veru poriadne. Subaru Forester má totiž všetky predpoklady na to, aby vás dostal cez mnoho terénnych prekážok. Základom je svetlá výška 22 cm, ktorou poráža mnohých konkurentov. Vítanou vlastnosťou je mimoriadna tuhosť karosérie, ktorá sa neozývala ani pri krížení náprav, zdolávaní terénnych zlomov či pri škriabaní sa do kopca po skalách. No a tajnou prísadou je režim X Mode. Ten do rýchlosti 40 km/h zaručí, že krútiaci moment je k dispozícii v oveľa nižších otáčkach a motor sa s prekonávaním prekážok takmer nenamáha. Hybridný pohon slúži okrem samotného pohonu aj na zníženie záťaže motora pri zrýchľovaní či pri jazde v teréne. Technické údaje hovoria, že by mal prispieť k zníženiu spotreby o 11 percent. Preto sme veľmi zvedaví, ako sa prínos hybridného pohonu prejaví počas týždňového testu v našich domácich podmienkach. Prvé zoznámenie preňho vyšlo pozitívne. Vyše 200 km prejdených po diaľnici, okreskách a lesných cestách sa skončilo výsledkom 7,5 l/100 km. Na Subaru Forester so stálym pohonom všetkých kolies a automatickú prevodovku CVT ide o slušnú hodnotu.

Subaru Forester e-Boxer

Aké novinky prinesie piata generácia modelu Forester?

Hybridný pohon sa spája s príchodom piatej generácie modelu Forester. Ten sa vyznačuje jemne prepracovanou prednou časťou, úplne novými zadnými svetlometmi, ktoré zasahujú aj do veka batožinového priestoru. V interiéri sa nachádza známe usporiadanie prístrojovej dosky s dvoma budíkmi otáčkomera a rýchlomera, medzi nimi svieti displej palubného počítača. Upravenej palubnej doske dominuje veľký displej navigácie a pod oknom informačný displej klimatizácie, aktuálneho zdroja pohonu a ďalších informácií. Podstatný je nárast priestoru pre zadných pasažierov, celý interiér je širší a o pár centimetrov sa zväčšila aj vnútorná šírka batožinového priestoru. Na prvý pohľad drobnosti, no ak presadnete z dobiehajúceho modelu do nového, pocítite rozdiel. Nielen vo vnútornom usporiadaní, ale aj v jazdných vlastnostiach. Odpruženie spolu s podvozkom pracujú aj pri rýchlych prejazdoch úzkych zákrut presvedčivejšie, riadenie je priamejšie a karoséria sa výrazne menej nakláňa. V teréne zase dokáže s prehľadom tlmiť mnohé nerovnosti aj vlny, takže posádka sa cíti veľmi pohodlne.

A čerešnička na záver?

Konštruktéri zapracovali do vozidla technológiu na rozpoznávanie tvárí. Vďaka tomu dokáže vozidlo veľmi rýchlo po nastúpení vodiča nastaviť jeho sedadlo, spätné zrkadlá, klimatizáciu aj obľúbenú hudbu. A za jazdy sleduje, či sa pozerá na cestu a neklipkajú mu od únavy oči. Tým Subaru Forester opäť potvrdzuje, že si s novými technológiami tyká a pre bezpečnosť posádky robí maximum. A s novým hybridným pohonom je k prírode ešte šetrnejší než doteraz.

Martin Šebesta, profilová fotografia
Okolo áut a motoriek sa pohybujem odmalička, aj keď sme nikdy v rodine nemali Škodu 105/120. Za jeden z najväčších výkonov považujem generálku Žiguláka, ktorou sme s kamarátmi zložili praktickú maturitu na dopravnej priemyslovke. Na autách ma zaujímajú technické riešenia a inovácie, preto mi je ľúto, že v ostatnej dobe sa dozvedáme viac o konektivite a o mobilnom internete v autách než o novinkách v motoroch, nápravách a prevodovkách. Podľa mňa by auto malo mať charakter a aspoň trochu komunikovať s vodičom. Na autonómne jazdenie sa zatiaľ pozerám skepticky, aj keď časom môže byť riešením najmä v mestách. Baví ma cestovanie, komunikácia s ľuďmi a rozširovanie obzorov.
Rád skúšam nové veci a neznášam jednoliatý spôsob života. Práve vďaka tomu som sa dostal aj k písaniu článkov. V novinárskej branži sa pohybujem od roku 2015, začínal som ako kameraman a redaktor v košickej regionálnej televízií Naša (ktorá sa neskôr preorientovala na Košice:Dnes). 90% svojho času venujem video-tvorbe a fotografii, no popritom sa rád uvoľním aj pri ďalších kreatívnych prácach.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie