VIDEOTEST: Toyota Corolla sa medzigeneračne zlepšila. Týmto chybám sa však nevyhla:

Je to neuveriteľné, ale tento rok prišla na trh už v poradí 12. generácia modelu Corolla, a to hneď v troch karosárskych verziách. Po experimentoch s radom Auris sa Toyota vrátila k pôvodnému označeniu modelov nižšej strednej triedy. Corollu tak môžete opäť vidieť na našich cestách ako hatchback, kombi či nami testovaný sedan. Ten sa od ostatných modelov… Prečítať celé
Vydané  Text: 
Je to neuveriteľné, ale tento rok prišla na trh už v poradí 12. generácia modelu Corolla, a to hneď v troch karosárskych verziách. Po experimentoch s radom Auris sa Toyota vrátila k pôvodnému označeniu modelov nižšej strednej triedy. Corollu tak môžete opäť vidieť na našich cestách ako hatchback, kombi či nami testovaný sedan. Ten sa od ostatných modelov odlišuje vzhľadom prednej masky. **Toyota chcela tejto karosárskej verzii vdýchnuť o niečo elegantnejší dizajn a myslíme si, že sa to tentokrát Japoncom celkom podarilo.** Auto je navyše v porovnaní s hatchbackom dlhšie a disponuje zväčšeným rázvorom, z čoho profitujú najmä cestujúci na zadných sedadlách v pozdĺžnom smere, kvôli klesajúcej streche si však budú urastení pasažieri opierať hlavu o strop. **Závislých na mobilných telefónoch nepoteší ani absencia USB vstupov na nabíjanie mobilných telefónov.** Tie sa nachádzajú až vpredu. Toyota však ani v roku 2019 nepodporuje funkciu zrkadlenia obrazovky telefónu cez Apple Carplay či Android Auto, čo je veľká škoda. Aj keď túto vymoženosť v slovenskom cenníku nenájdete, zahraničné stránky automobilky túto službu ponúkajú a my pevne veríme, že sa čoskoro dostane aj k nám. Už by bolo načase… [GALLERY id=29949] Na samotné vypracovanie novej palubnej dosky nemôžeme napísať ani jedno krivé slovo. **Toyota naozaj zapracovala na kvalite a Corolla už neprináša len tradične dobré spracovanie, ale aj o niečo hodnotnejšie pôsobiace materiály, ktoré sú príjemne mäkké na dotyk.** Všadeprítomné sú tiež drobné odkladacie priestory a urastencom bude vyhovovať aj vykrojenie stredového panela s miestom pre pravú nohu. Za zmienku stoja aj nové predné sedadlá s komfortnou výplňou a dobrou veľkosťou. V nich by sme vydržali cestovať aj tisíc kilometrov. Nová generácia prináša na palubu rad pokročilých bezpečnostných asistentov vrátane aktívneho držania v pruhoch či **adaptívny tempomat, ktorý v zápche dokáže nielen udržiavať odstup, ale aj kopírovať jazdnú dráhu auta pred vami.** O aktuálnom stave týchto systémov vás informuje digitálny prístrojový štít v kaplnke prístrojov.
Najviac nás však upútali jazdné vlastnosti nového modelu. Corolla je postavená na platforme TNGA a pri návrhu automobilka naozaj nešetrila. **Dôkazom toho je aj zadná viacprvková náprava, ktorú už v tejto triede len tak ľahko nenájdete.** V kombinácii s pevnejšou karosériou a nižším ťažiskom ponúka Corolla naozaj výborné jazdné vlastnosti. Prekvapila nás istota podvozka a spôsob filtrácie nerovností, ktoré auto dokáže aj akusticky veľmi pekne odizolovať. Nová generácia modelu Corolla je na slovenských cestách nepochybne o triedu komfortnejšia ako tomu bolo v minulosti. Hybridnú technológiu už mnohí fanúšikovia nepochybne dobre poznajú. **Hybrid s 1,8 litrovým benzínovým motorom a systémovým výkonom 90 kW bude pre väčšinu motoristov ideálnou voľbou nielen do mesta, ale aj na diaľnicu**.
Jazda s týmto druhom pohonu je veľmi príjemná a dá sa povedať, že systém Toyota dotiahla k úplnej dokonalosti. Navyše, kombinovaná spotreba sa po celý čas trvania testu pohybovala od 4,5 do 5,2 litra na sto kilometrov, pričom sme využívali aj diaľnicu. **Ak by sme po šoférskej stránke mali niečo vytknúť, tak možno slabšie odhlučnenie agregátu na diaľnici.** Zaujímavé tiež je, že jedine **sedan nie je k dispozícii so silnejším hybridným systémom s výkonom až 132 kW,** ktorý má v ponuke len hatchback a kombi. Každopádne, za nami testovanú verziu vo výbave Executive dáte najmenej 25 tisíc eur, najlacnejší hybrid stojí 21 500 eur.




Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!





Pokračujte na ďalší príspevok »