VIDEOTEST: Toyota Corolla sa medzigeneračne zlepšila. Týmto chybám sa však nevyhla:

Je to neuveriteľné, ale tento rok prišla na trh už v poradí 12. generácia modelu Corolla, a to hneď v troch karosárskych verziách. Po experimentoch s radom Auris sa Toyota vrátila k pôvodnému označeniu modelov nižšej strednej triedy. Corollu tak môžete opäť vidieť na našich cestách ako hatchback, kombi či nami testovaný sedan. Ten sa… Prečítať celé
Vydané Text: 

Je to neuveriteľné, ale tento rok prišla na trh už v poradí 12. generácia modelu Corolla, a to hneď v troch karosárskych verziách. Po experimentoch s radom Auris sa Toyota vrátila k pôvodnému označeniu modelov nižšej strednej triedy. Corollu tak môžete opäť vidieť na našich cestách ako hatchback, kombi či nami testovaný sedan. Ten sa od ostatných modelov odlišuje vzhľadom prednej masky. **Toyota chcela tejto karosárskej verzii vdýchnuť o niečo elegantnejší dizajn a myslíme si, že sa to tentokrát Japoncom celkom podarilo.** Auto je navyše v porovnaní s hatchbackom dlhšie a disponuje zväčšeným rázvorom, z čoho profitujú najmä cestujúci na zadných sedadlách v pozdĺžnom smere, kvôli klesajúcej streche si však budú urastení pasažieri opierať hlavu o strop. **Závislých na mobilných telefónoch nepoteší ani absencia USB vstupov na nabíjanie mobilných telefónov.** Tie sa nachádzajú až vpredu. Toyota však ani v roku 2019 nepodporuje funkciu zrkadlenia obrazovky telefónu cez Apple Carplay či Android Auto, čo je veľká škoda. Aj keď túto vymoženosť v slovenskom cenníku nenájdete, zahraničné stránky automobilky túto službu ponúkajú a my pevne veríme, že sa čoskoro dostane aj k nám. Už by bolo načase… [GALLERY id=29949] Na samotné vypracovanie novej palubnej dosky nemôžeme napísať ani jedno krivé slovo. **Toyota naozaj zapracovala na kvalite a Corolla už neprináša len tradične dobré spracovanie, ale aj o niečo hodnotnejšie pôsobiace materiály, ktoré sú príjemne mäkké na dotyk.** Všadeprítomné sú tiež drobné odkladacie priestory a urastencom bude vyhovovať aj vykrojenie stredového panela s miestom pre pravú nohu. Za zmienku stoja aj nové predné sedadlá s komfortnou výplňou a dobrou veľkosťou. V nich by sme vydržali cestovať aj tisíc kilometrov. Nová generácia prináša na palubu rad pokročilých bezpečnostných asistentov vrátane aktívneho držania v pruhoch či **adaptívny tempomat, ktorý v zápche dokáže nielen udržiavať odstup, ale aj kopírovať jazdnú dráhu auta pred vami.** O aktuálnom stave týchto systémov vás informuje digitálny prístrojový štít v kaplnke prístrojov.
Najviac nás však upútali jazdné vlastnosti nového modelu. Corolla je postavená na platforme TNGA a pri návrhu automobilka naozaj nešetrila. **Dôkazom toho je aj zadná viacprvková náprava, ktorú už v tejto triede len tak ľahko nenájdete.** V kombinácii s pevnejšou karosériou a nižším ťažiskom ponúka Corolla naozaj výborné jazdné vlastnosti. Prekvapila nás istota podvozka a spôsob filtrácie nerovností, ktoré auto dokáže aj akusticky veľmi pekne odizolovať. Nová generácia modelu Corolla je na slovenských cestách nepochybne o triedu komfortnejšia ako tomu bolo v minulosti. Hybridnú technológiu už mnohí fanúšikovia nepochybne dobre poznajú. **Hybrid s 1,8 litrovým benzínovým motorom a systémovým výkonom 90 kW bude pre väčšinu motoristov ideálnou voľbou nielen do mesta, ale aj na diaľnicu**.
Jazda s týmto druhom pohonu je veľmi príjemná a dá sa povedať, že systém Toyota dotiahla k úplnej dokonalosti. Navyše, kombinovaná spotreba sa po celý čas trvania testu pohybovala od 4,5 do 5,2 litra na sto kilometrov, pričom sme využívali aj diaľnicu. **Ak by sme po šoférskej stránke mali niečo vytknúť, tak možno slabšie odhlučnenie agregátu na diaľnici.** Zaujímavé tiež je, že jedine **sedan nie je k dispozícii so silnejším hybridným systémom s výkonom až 132 kW,** ktorý má v ponuke len hatchback a kombi. Každopádne, za nami testovanú verziu vo výbave Executive dáte najmenej 25 tisíc eur, najlacnejší hybrid stojí 21 500 eur.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023