Test Land Rover Discovery: Privítajte Slováka

Land Rover Discovery je vozidlo, pre ktoré sa v Nitre stavia nová fabrika. Toto priestranné SUV tak dostane slovenský rodný list a rozšíri zoznam na Slovensku vyrábaných áut. My sme jeho schopnosti testovali vo verzii 2.0D SD4 HSE.
Vydané Text: 

Rozlúštenie označenia verzie si, našťastie, nevyžaduje detektívne schopnosti. Šifra 2.0D ešte stále znamená dvojlitrový naftový motor, SD4 zasa jeho silnejšiu verziu s výkonom 177 kW (241 k).

Prvé, čo vás na vozidle prekvapí, sú jeho rozmery. Akoby ste mali na parkovisku zaparkovanú skriňu. Nastúpte do auta a nadobudnete pocit neohrozeného panovníka ciest. Sedíte naozaj vysoko a do očí si pozeráte takmer s vodičmi autobusov. Konkurenčné SUV sú pod vami a na svet okolo sa pozeráte ponad ich strechy. A to nemusíte mať sedadlo ani zdvihnuté do polohy, v ktorej by ste sa hlavou dotýkali strechy. V tomto kontexte poteší veľmi slušná manévrovateľnosť.
Land Rover Discovery je robený tak, aby vám poskytol maximum pohodlia, vnútorného priestoru a schopnosť dostať sa kamkoľvek. Jasné, na Gerlach to nebude, ale stále to bude ďalej, než drvivá väčšina konkurencie, ktorá sa na terénne schopnosti iba hrá. A to aj bez vzduchového podvozka či armády asistenčných systémov na jazdu v teréne. Už aj základné nastavenie podvozka a elektronického rozdeľovania výkonu na kolesá v závislosti od povrchu postačuje na to, aby ste sa bez zaváhania dostali k väčšine cieľov.
Keď hovoríme o dosahovaní cieľov, tak je otázka, ako ich dosiahnete. V novom Discovery to bude pokojné, pohodlné a maximálne komfortné. Vnútorný priestor je taký veľkorysý, že ani piati basketbalisti sa tlačiť nebudú. A to hovoríme o päťmiestnej verzii s veľkým batožinovým priestorom. Potenciál 7-miestnej verzie je veľký, ani pasažieri v treťom rade sa nebudú sťažovať na klaustrofobické pocity. K tomu sa pridáva obrovský batožinový priestor, do ktorého zbalíte azda všetko, na čo si spomeniete. Jeho využiteľnosť zlepšuje aj elektronicky vyklápaná lavička. Buď udržiava náklad, aby nečakane nevypadol, alebo poslúži na sedenie v prírode – pri rybačke či keď sa potrebujete prezuť po športovom výkone.
Pohodlie sľubuje aj druhá najvyššia výbava HSE, ku ktorej mal testovaný exemplár navyše iba vyhrievanie čelného skla, dýz ostrekovačov, volantu a všetkých krajných sedadiel. V podstate nám ani nič viac nechýbalo. Navyše lakťové opierky v predných sedadlách spolu s ich mäkkým čalúnením vytvárajú pocit komfortu, pohodlia a nádeje, že ani po mnohých kilometroch nebudete cítiť únavu. Land Rover v nás zanechal dojem, že ide o auto, z ktorého sa vám nechce dobrovoľne vystúpiť. Ak, tak iba v nevyhnutných prípadoch. A tých nie je veľa. So spotrebou sa bez obmedzovania dostanete pod 9 l/100 km, pričom dynamika, najmä v priamom smere, postačuje na svižné jazdenie v rámci limitov. K tomu prispieva aj jemne pracujúca 8-stupňová automatická prevodovka. V normálnom režime preradenia takmer nevnímate, v športovom, keď ostávajú stupne zaradené dlhšie, pocítite medzi nimi väčší skok.
Ak sme tvrdili, že v priamom smere je Discovery presvedčivé, tak musíme uznať, že konštruktéri sa veľmi slušne vyrovnali aj s nástrahami zákrut. Auto, ktoré má ťažisko vo výške okien väčšiny bežných áut, nebude nikdy vymetať rohy na úrovni kompaktnej triedy. Nakláňanie však bolo celkom znesiteľné a očakávame, že vzduchové pruženie (pre testovanú výbavu HSE od 1 808 eur ako súčasť balíka) by ho vedelo potlačiť ešte intenzívnejšie. Riadenie bolo podľa našich očakávaní. Ľahké a aj keď nebolo úplne presné, vždy sme sa vedeli zmestiť do zákruty a manévrovať aj v stiesnených priestoroch parkovísk.
Pokiaľ hľadáte veľmi priestranné vozidlo schopné dostať vás takmer kamkoľvek, môže byť nový Land Rover Discovery zaujímavým riešením. Zvlášť, ak pri svojich aktivitách využívate prívesy. Discovery zvládne až 3,5 tony brzdeného prívesu. Vcelku ide o auto, na ktoré môže byť slovenský automobilový priemysel a nitrianska fabrika hrdé.

Technické údaje Land Rover Discovery 2.0D SD4 HSE

Motor preplň. naftový R4, 1 999 cm³
Výkon 177 kW (241 k) pri 4 000 ot./min.
Krútiaci moment 500 Nm pri 1 500 ot./min.
Pohon a podvozok: 8-st. automat. prevodovka, pohon všetkých kolies, vpredu viacprvkové zavesenie, vzadu multilink. Brzdy kotúčové, vpredu aj vzadu s vnútorným chladením. Pneumatiky 255/55 R20.
Batožinový priestor 1 137 – 2 406 dm³
Rozmery: 4 970 × 2 073 × 1 888 mm, rázvor 2 923 mm, pohotovostná/celková hmotnosť 2 115/3 130 kg, objem nádrže 77 l.
Najvyššia rýchlosť 207 km/h
Zrýchlenie 0 – 100 km/h 8,3 s
Spotreba 7,6/5,5/6,3 l/100 km
Emisie CO₂ 165 g/km
Cena/testované vozidlo 66 545 €/69 971 €
Konkurenti: Mercedes GLE, Kia Sorento, Mitsubishi Pajero
Okolo áut a motoriek sa pohybujem odmalička, aj keď sme nikdy v rodine nemali Škodu 105/120. Za jeden z najväčších výkonov považujem generálku Žiguláka, ktorou sme s kamarátmi zložili praktickú maturitu na dopravnej priemyslovke. Na autách ma zaujímajú technické riešenia a inovácie, preto mi je ľúto, že v ostatnej dobe sa dozvedáme viac o konektivite a o mobilnom internete v autách než o novinkách v motoroch, nápravách a prevodovkách. Podľa mňa by auto malo mať charakter a aspoň trochu komunikovať s vodičom. Na autonómne jazdenie sa zatiaľ pozerám skepticky, aj keď časom môže byť riešením najmä v mestách. Baví ma cestovanie, komunikácia s ľuďmi a rozširovanie obzorov.
Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023