Jazda po trojprúdovej diaľnici by mala byť rýchla a pohodlná. Nie vždy tomu ale tak je. Mnoho slovenských vodičov totiž na takýchto úsekoch ciest nevie správne jazdiť. Častokrát sa stáva, že auto idúce v strednom pruhu ide dokonca pomalšie ako to idúce v pravom. Predchádzanie sprava je pritom porušenie pravidiel cestnej premávky - rovnako ako pomalá jazda v strednom pruhu. Ako teda správne jazdiť na diaľniciach a cestách s väčším počtom pruhov?
Vždy sa jazdí vpravo
Slovenskí vodiči sa spoliehajú, že za jazdu v strednom pruhu sa im nič nemôže stať. Opak je ale pravdou, páchajú dopravný priestupok. Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke v § 10 ods. 1) totiž hovorí jasnou rečou:
„Mimo obce na ceste s dvoma alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy sa jazdí v pravom jazdnom pruhu. V ostatných jazdných pruhoch sa smie jazdiť, ak je to potrebné na obchádzanie, predchádzanie, otáčanie alebo na odbočovanie.“
Síce v znení zákona nie je vyslovene zakázaná jazda v strednom pruhu, avšak je povolená len na určité úkony. Jedným z nich je predchádzanie vozidiel idúcich v pomalom pravom pruhu. Logicky z toho teda vyplýva, že auto, ktoré ide v strednom (respektíve v ľavom) pruhu, má ísť rýchlejšie.
Prečítajte si aj:
Zákaz predchádzania sprava
Pri narazení na stredopruhára musíte mať na pamäti jednu dôležitú vec. Zmienený zákon totiž ďalej vo svojom § 15 ods. 1) jasne definuje, že predchádzanie je možné len zľava. Sprava sa smie predchádzať len vtedy, ak sa predchádza vozidlo, ktoré mení smer jazdy vľavo a ak už nie je pochybnosť o ďalšom smere jeho jazdy. Okrem toho smiete sprava predchádzať na pripájacom alebo odbočovacom jazdnom pruhu pri napájaní sa alebo schádzaní z diaľnice. Keď sa teda rozhodnete stredopruhára predbiehať sprava, obyčajne tým porušujete zákon aj vy.
Prečítajte si aj:
Polícia stredopruhárov kontroluje
Keďže tento fenomén spôsobuje mnohým vodičom vrásky na čele, spýtali sme sa polície, ako rieši pomaly idúcich vodičov v strednom pruhu. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová nám na túto otázku poskytla odpoveď:
„Dopravná polícia sa pri výkone služby venuje aj týmto porušeniam. V prípade preukázania porušenia uvedeného ustanovenia možno vodičovi uložiť pokutu v zmysle príslušných právnych predpisov. Pokiaľ vodič nesúhlasí s blokovým konaním, resp. si nie je vedomý spáchania priestupku, skutok sa po spísaní správy o výsledku objasňovania priestupku postúpi na príslušný správny orgán, ktorý vo veci rozhodne.“
Výška pokuty v blokovom konaní sa v prípade pomaly jazdiacich vodičov v strednom alebo v ľavom pruhu pohybuje až do 100 eur. V rozkaznom konaní je to do výšky 50 eur. Samozrejme, že polícia nemá oči všade. Ak na diaľnici narazíte na vodiča, ktorý výrazným spôsobom spomaľuje jazdu v strednom alebo v ľavom pruhu, môžete ho nahlásiť aj vy a to vtedy, pokiaľ máte o jeho konaní kamerový záznam, ktorý bol získaný legálnym spôsobom.

Netýka sa to len diaľnice
Jazda v strednom alebo v ľavom pruhu sa však netýka len diaľnice. Vo všeobecnosti platí, že na každej ceste s viacerými jazdnými pruhmi okrem tej v obci musíte jazdiť vždy v tom pravom. Ostatné rýchlejšie pruhy sú určené na predchádzanie, obchádzanie alebo odbočovanie.
Zhrnutím článku je odporúčanie pre všetkých vodičov. Vždy sa jazdí v pravom pruhu a to dokonca aj vtedy, pokiaľ má diaľnica alebo iná cesta vyšší počet pruhov. Pokiaľ sa ocitnete v situácii, že vy, ako vodič jazdiaci vľavo chcete prejsť do stredného pruhu zároveň s vodičom idúcim v pravom pruhu, ste povinný dať tomuto vodičov prednosť.