Magazín

Slepé uhly okolo nákladného auta: vodič nevidí až 16 ľudí v okolí vozidla (video)

Francúzi pred časom realizovali kampaň na osvetu bezpečnosti nákladnej dopravy. Na jednoduchej ukážke celkom bez slov vodič nákladného vozidla v meste demonštroval, ako rozsiahle môžu byť slepé/mŕtve uhly okolo vozidla v prípade, že sú spätné zrkadlá nastavené nesprávne a ak ostatní účastníci premávky nie sú dostatočne obozretní.

Vodič by zo svojej pozície za volantom prehliadol až 16 ľudí v okolí vozidla, ktorí sa pohybovali buď na bicykli, kolobežne, prechádzali okolo zadnej časti vozidla alebo po priechode pre prechodov.

Veľmi dobre si uvedomujeme, že na uvedenom videu je sitácia vyvedená do extrému, ide však o pripomienku toho, na čo všetko by sme mali myslieť, keď sa v našej blízkosti pohybuje nákladné vozidlo. Tie moderné sú už vybavené technológiami, ako senzormi, ktoré upozornia na blízke objekty, majú tiež dobre navrhuté spätné zrkadlá s čo najväčším možným zorným poľom. Obyčajne sú však vyspelejšie položky výbavy až príplatkovými možnosťami, ktoré každý dopravca nenakupuje.

Napríklad pred pár týždňami sme testovali Mercedes-Benz eSprinter v základnej výbave, ktorá neobsahovala ani cúvaciu kameru, ani parkovacie senzory, dokonca pri cúvaní auto nevydávalo žiadne akustické upozornenie. To znamená, že ak má vodič nové auto, neznamená to, že vás musí určite vidieť, ak prechádzate v jeho tesnej blízkosti.

Francúzska kampaň by mala byť aj pre nás podnetom k tomu, aby sme viac dbali na bezpečnosť v okolí nákladných vozidiel, ale aj na to, aby sme si lepšie nastavili spätné zrkadlá vo vlastných vozidlách.

Prečítajte si aj:


Máte správne nastavené spätné zrkadlá? Takto eliminujete mŕtvy uhol na minimum

David Hecl


Erik Stríž - auto motor a šport, Autoviny.sk
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.